KATEGORİLER

Aşkın Şehidi

Aşkın Şehidi Kategori: Tarih Yazar: Ahmet Turgut Yayınevi: Callisto Kitap Dil: Türkçe Sayfa: 500 Sayfa

 AŞKIN ŞEHİDİ – Ahmet Turgut / TARİH 

Tam da bir kitap okuru dostumuz Kerbela konusunda kütüphanemizde herhangi bir kitap olup olmadığını sorduğu günlerde bu kitabın tavsiyesi geldi bir başka kitap dostundan. Hemen okumaya başladık ancak dili oldukça ağır. Tarihi gerçekliklerden ayrılamama baskısı, konuların ayet ve hadislerle kaynaştırılarak sunulmaya çalışması, kitabın okuma hızını oldukça düşürüyor açıkcası. Okurken kitabı yarıda bırakmayı göze almadık, bırakamıyorsunuz., Buna karşılık kitabın kalan sayfalarını sayabilir ve bittiğinde omuzlarınızdan bir yük kalkmış gibi hissedebilirsiniz.

Kerbela konusuna özel ilginiz yoksa okuması zor gelebilir. Öte yandan Kerbela konusunda güvenebileceğiniz ve yakın tarihte kaleme alınmış en sağlam eserlerden biri. 

Her şeye rağmen biz bu eseri 2 Yıldızlı lar rafımıza koyduk. :(

https://www.youtube.com/user/KitapOkumak

Arka Kapaktan:

"Nefis ister, akıl gerekçeler bulur, vicdan aklar.
Oysa sen kendini kandırsan bile unutma ki;
Allah hesap sûrar. Ellerinle kendini ateşe atma!..´

Kerbela, Hüseyin ve yoldaşlarının katligâhı...
Orada kan ve gözyaşı var. Oradaki susuzlukla senin de ciğerlerin kavrulur. Ve başlarsın âh–u figan etmeye.
İçin yandıkça görürsün: Kerbelâ hak aramanın ve özgürlüğün destanıdır. Teslimiyetin, adanmışlığın ve sadakatin zirvesidir. Her biri ayrı bir şiar olan yetmiş iki şehidin yurdudur Kerbelâ...
Onlara kapılanırsan nakşolur kalbine: Aslında her yer Kerbela´dır, her gün Âşûra...

Ve dile gelir Kerbelâ: "Benim için ağlama. Kendine bak!" der...
"Adına lanetler okuduğun Yezid bizatihi nefsindir. Hesapsızca ister, bu uğurda canlar yakar. Hüseyin´i terk edenleri kınamadan evvel bir kez daha düşün! Sende bir akıl var. Sadece kendi çıkarlarını hesap eder ve heveslerini haklı göstermek için türlü bahaneler uydurur!´

Kerbelâ ikazla yetinmez. Kurtuluşun yolunu da gösterir:
"Hüseyin´i Allah katından sana üflenen ruh belle!.. Arına paklana yücelir–sen sen de Rabbinden bir delil oldun demektir. Aşka Şahit isen bu Şehadet kutlu olsun. Sen Aşk ile her dem diri kalanlardansın.
Ve Aşkın Şehidisin!.!´