KATEGORİLER

Prens

Prens Kategori: Sosyoloji Yazar: Niccolo Machiavelli Yayınevi: Kumsaati Yayınları Dil: Türkçe Sayfa: 107 Sayfa

 PRENS - Niccolo Machiavelli / DENEME - Sosyoloji

Sık sık duymuş olduğunuzu ´´Makyevelizm´´ in kaynağı kitap. Okuduğunuzda yazarın kendi Prensine yaptığı acımasız yönetim önerilerinin halen uygulandığını görebilirsiniz. Siyasilerin oyunlarına düşmemek adına okunmasında ve çıkarımlarda bulunulması gereken bir kaynak olduğunu düşünüyoruz. 

delirmeye5kala.wordpress.com/2013/07/23/prens-kitabinin-ozeti-hukumdar-machiavelli-prens/comment-page-1/  linkinde amaca ulaşmak için her türlü aracı nasıl meşru saydığını ortaya koyan alıntılara göz atmakta yarar olacaktır. kitap.yazarokur.com/prens  de Prens hakkında bir değerlenedirme yazısı okunabilir.

Arka Kapaktan:

"Makyavelist düşünce"nin temelini oluşturan Prens, devlet yönetiminin nasıl mümkün olabileceği ve nasıl sürdürüleceği üzerine on altıncı yüzyılda yazılmış bir deneme. Siyasal düşünce tarihinin önemli kaynaklarından biri sayılan bu kitapta Machiavelli, İtalya´nın içinde bulunduğu karmaşık durumdan kurtulabilmesi için bugünün yöneticilerine de kılavuzluk eden önerilerini sıralarken tarihten de örnekler veriyor. Prens´i hükümdarlara iktidarlarını elde etme ve sürdürme konusunda akıl veren bir kitap olarak okuyabileceğimiz gibi, daha çok yönetilen sınıfların iktidarın altında yatan mantığı kavrayabilmesini sağlayacak bir metin olarak da bakabiliriz ona. Beş yüzyıl önce yazılan bu başyapıt, Rönesans edebiyatının en ünlü eserleri arasında sayılmaktadır.

Machiavelli´nin Prens´ ini, Gramsci´nin "Machiavelli´deki Siyaset Üzerine Özlü Notlar" ve modern çağda prensin yerini alan "Siyasal Parti" yazılarıyla birlikte yayımlıyoruz.