KATEGORİLER

Sevgili Abdülhamit Han

Sevgili Abdülhamit Han Kategori: Roman Yazar: Şebnem Pişkin Yayınevi: Goa Dil: Türkçe Sayfa: 292 Sayfa

 Sevgili ABDÜLHAMİT HAN – Şebnem Pişkin / ROMAN – Tarihi

Tarihi romanlar veya Abdülhamit dönemi ilginizi çekiyorsa, okumaktan zevk alacağınız bir kitap. Kitap aşk öyküsü etrafında gelişip dönemin siyasi havasını oldukça net bir şekilde okuyucu ile paylaşıyor. Akıcı ve aydınlatıcı bir eser ortaya çıkmış.Biz okuduk ve kütüphanemize koyduk.

www.kitapokumakistermisin.com

 

Kitaptan :

Bir sultan şehri olan İstanbul 1878 yılının başlarında Osmanlı’nın içine düşmekte olduğu felakete hüzünlü bir çehreyle sessizce tanıklık etmekteydi. Osmanlı devleti 93 Harbini ordunun donatım ve teknik yetersizlikleri sebebiyle kaybetmiş, dönemin padişahı Sultan II. Abdülhamit Han Ruslara barış teklif etmek zorunda kalmıştı. Ruslarla Yeşilköy’de imzalanan Ayestefanos Anlaşmanın ağır şartları altında ezilen Osmanlı devleti diğer yandan Rusların önünden kaçarak Osmanlı’ya sığınan on binlerce göçmenle ilgilenmek zorundaydı. Memleket ciddi bir toplumsal ve siyasi krizin eşiğine gelmişti.

Arka Kapaktan :

´Devlete, padişaha, memlekete isyan buraya kadar Turatekin Bey. Sizinle tekrar görüşeceğimizi söylemiştim değil mi? Kenara çekilin hanımefendi. Bu beyle görülecek son bir hesabımız daha var.´ Turatekin, Turgut Bey´e, Turgut Bey, Türkân´a, Türkân ise Turatekin´e baktı. Havada patlayan silahlar ve bir kadının  çığlığı gecenin tüm sessizliğini bozmuştu. Hikâye burada bitemezdi. Bitmedi de... Sevgili Abdülhamit Han, bir yanda memleketin çalkantılı siyasi yaşamını, yiğit erkeklerini, narin  kadınlarını , yaşanan sâfiyane aşkları ve İstanbul´un dillere destan güzelliğini anlatırken, bir yandan da tarihin en tartışmalı hükümdarı Sultan II. Abdülhamit Han´ı tarafsız bir bakışla okuyucuya sunuyor. (Tanıtım Bülteninden)