KATEGORİLER

Burma Günleri

Burma Günleri Kategori: Roman Yazar: George Orwell Yayınevi: Can Yayınları Dil: Türkçe Sayfa: 341 Sayfa

BURMA GÜNLERİ - George Orwell / ROMAN - Biyografi

Sömürgecilik ana başlığı altında ´´Devlet´´in ne olup ne olmadığını anlatmakta yazar. Kendi memuriyet dönemlerinde yaşadıklarından derlediği bu roman oldukça akıcı ve devlet adını verdiğimiz çarkları yakından tanımak için iyi bir yol gösterici olacaktır. Entellektüel bakış kazanmak için yazarın bu kitabına ve diğer kitaplarına zaman ayrılması gerektiğini düşünüyoruz.

haruncagan.blogspot.com.tr/2013/08/burma-gunleri.html veya hatirlayici.blogspot.com.tr/2016/10/burma-gunlerigeorge-orwell.html tıkladığınızda iki okurdan iki farklı yorum okuaycaksınız. 

 www.facebook.com/www.kitapokumakistermisin/  www.youtube.com/user/KitapOkumak/videos 

Kitaptan: ***   Yanlış adamı asmak hiç adam asmamaktan çok daha iyidir.

***   Bir ayyaş, serseri, korkak, kalleş, düşük ahlaklı biri olmakta özgürsünüz; ama kendiniz için düşünmekte özgür değilsiniz.

***   Bir ayyaş, serseri, korkak, kalleş, düşük ahlaklı biri olmakta özgürsünüz; ama kendiniz için düşünmekte özgür değilsiniz.

***   Bence okumak çok harika bir şey. Kitaplar olmasaydı yaşam neye benzerdi. Bu öyle...öyle... "Bu öyle kişisel bir cennet ki..."

***   Kendini pek bir şey sanmayan, sandığından daha fazlasıdır.

***   Hiç bir Avrupalı kanıtlara aldırmaz. Bir adamın yüzünün rengi siyahsa, kuşku yeterli kanıttır.

***   Herkesin yaşamında karakterini sonsuza dek belirleyen kısa bir dönem vardır.

***   Konuşma ihtiyacı bütün ihtiyaçlardan daha büyüktür.

***   İnsanların adam gibi tartışacak kadar bile incelik göstermemeleri korkunç bir şeydi.

***   Gerçek sevgide kimi zaman dehşet verici olabilen bir alçakgönüllülük olabilir. 

Arka Kapaktan:

"Bu ülkede bulunmamızın, hırsızlıktan başka bir nedeni olduğunu söyleyebilir misiniz? Bu öylesine kolay ki. İngiltere´nin memuru, Burmalı´nın kollarını tutar, tüccar da adamın ceplerini boşaltır. Britanya İmparatorluğu, İngilizlerin, daha doğrusu Yahudi ve İskoç çetelerinin ticaret tekelleri kurmalarını sağlayan bir aracıdan başka bir şey değildir."

Bu sözler, George Orwell´in Burma´daki İngiliz sömürgeciliğine bakış açısını yansıtıyor. Kendisi de Burma´da görev yapmış olan Orwell, en başarılı yapıtı olarak tanımlanan Burma Günleri´nde, İngilizlerin bu sömürgedeki yaşamını ve yaptıklarını, yerli işbirlikçileri ve fırsatçıları, yerli halka insanca yaklaşarak İmparatorluğun tutumuna karşı çıkanları, aşk, nefret, tutku çemberinde destansı bir anlatımla ele alıyor. Burma Günleri, ilk kez 1934 yılında Amerika Birleşik Devletleri´nde yayınlandı. Kitap ve yazarı hakkında herhangi bir dava açılmayınca, ertesi yıl İngiltere´de de basıldı. Ama sömürgecilik dönemi sona erinceye kadar kitabın Hindistan ve Burma´da satılması yasaklandı ve okuyanlar hakkında yasal işlem yapıldı. Burma Günleri, İngiltere´nin, üzerinde güneş batmayan bir imparatorluk olduğu dönemdeki politik ve sosyal yaklaşımını göz önüne sererken, romandaki karakterlerin işlenmesindeki ayrıntılı ustalıkla da Orwell´in başarısını pekiştirdi.