KATEGORİLER

Ölü Canlar

Ölü Canlar Kategori: Roman Yazar: Gogol Yayınevi: Oscar Dil: Türkçe Sayfa: 303 Sayfa

ÖLÜ CANLAR - Gogol / ROMAN - Klasik 

Dünya Klasikleri arasında yer alan eser yazarın yaşadığı yıllarda ki Rusya ile ilgili oldukça sağlıklı bilgiler vermekte. Ancak bir çok okurun kitabın üslubu ile ilgili zorlandığını hatırlatmakta yarar olacaktır. Romanın konusunu yazara Puşkin tarafından önerilmiştir. Üç cilt olarak tasarlanan roman aslında Dante´nin İlahi Komedya´sı örnek alınarak yazılmıştır.

www.youtube.com/watch linkini tıkladığınızda ÖLÜ CANLAR´dan kısa bir bölüm dinleyip  eser hakkında kanaat edinebilirsiniz.  zimlicious.blogspot.com/2011/06/kitap-elestiri-olu-canlar-nikolay-gogol.html linkinde bir okur yorumu bulacaksınız.

www.facebook.com/www.kitapokumakistermisin/  twitter.com/kitap_okumak www.youtube.com/user/KitapOkumak/videos

 

Kitaptan: *   Çocuklarını terbiye edecek baba önce kendisi görevlerini yerine getiren biri olmalı.

*   İnsanların uğrunda birbirlerini yedikleri her şey bir yana bırakılmadıkça,ruh zenginliğine kıymet verilmedikçe bu dünyada da zengin olunmaz.Beden ruhun yerini tutmaz.Doğru yolu bulmak için ölü canları değil,kendi canlı ruhunuzu düşünerek başka bir yolu:Tanrı yolunu seçin...

*   Insanlar canlı birer kitaptırlar!

*   Hemen zengin olmak isterseniz, asla zengin olamazsınız; ama ne zaman zengin olacağınızı önemsemezseniz, hemen zengin olursunuz!

*   İnsanca duygularınızı küçümsemeyiniz, çünkü, o tatlı zamanlar bir daha ele geçmez, geri gelmez.

*   O memurlar, korkunç bir gizli kuvvete dönüşmüşler; hükümet içinde hükümet, devlet içinde güçlü bir devlet kurmuşlardır.

*   Kainat, büyük yolların ve şehirlerin bayağılıklarından uzak köylerde, ıssız yerlerde ne kadar güzeldir...

*   Çünkü korku çok hızla yayılır ve vebadan daha yıkıcıdır.

*   Tanrı´nın inayeti olmasa bizim gücümüz hiç bir şeye yaramaz. Dua eden kişi gayesine ulaşır.

*   Insan denilen yaratikta her türlü kötü alışkanlık,kötü huy bulunur.

*   Kilise de, hiç boş yer kalmayıncaya kadar dolar; fakat kral gelince kendine yine bir yer bulur.

*   Akıllı başında bir insan kimseden nefret etmez, bunun yerine karşısındakini dikkatle inceler, tüm varlığını derinlemesine kavramaya çalışır.

*   Allah, kutsal sevinç uğruna yaratmıştır her şeyi ve ister ki insan da aynı biçimde kendi çevresinde mutluluk yaratsın...

*   Tatlı bir sohbet yemeklerin en iyisinden de daha iyidir.

*   Boş duran insanın aklına kötü şeyler gelir, kötülükler yapar.

*   İyi sözler, daima insanın ahlakını düzeltir.

*   Çiçikov: Yani siz, en kazançlı işin çiftçilik olduğunu mu söylüyorsunuz? Diye sordu.
-Belki çok kazançlı değil ama namuslu bir iş. Toprağı alnının teriyle işleyeceksin demişler. Buna kim karşı gelebilir? Yüzyıllardır deneyimi, toprak işleyen insanın iyi ahlaklı, temiz, soylu kişi olduğunu göstermiştir. Başka işler yapmayın demiyorum. Fabrikalar olmalı ama tarım ürünleri işlenmeli. İnsana yararlı fabrikalar bulunmalı. İnsanları rahata alıştıran fabrikalar değil. Bütün diğer fabrikalar insanı ahlaksızlığa iten, başkalarının sırtından kazanç sağlayan şeyler üretiyor. Ne kadar kazançlı olursa olsun, milyoner olacağımı bilsem, tütün, alkol, şeker gibi şeyler üreten fabrikalar kurmam. Soyumun bozulmasına yardımcı olmak istemem. Tanrı´nın önüne alnım açık çıkmalıyım.


 Arka Kapaktan:

Nikolay Vasilyeviç Gogol (1809-1852): Ukrayna´da, orta halli toprak sahibi bir ailede dünyaya geldi. Çocukluğunu etkileyen köy yaşamı ve Kazak gelenekleri eserlerine yansıdı, Ukrayna halk kültürünün ögeleriyle işlenmiş öyküler yazdı. Mizah anlayışı, gerçekçi tutumu ve canlı anlatımıyla Rus edebiyatında önemli bir yeniliğin öncüsü oldu. Bu yenilik, Dikanka Yakınlarında Bir Çiftlikte Akşam Toplantıları, Petersburg Öyküleri ve Mirgorod Öyküleri´nde mizahın yanı sıra yaşam karşısında karamsarlık ve dünyanın kötülüğü üzerine düşünceleriyle şekillendi. Müfettiş adlı oyununda yozlaşmış bürokratları acımasızca alaya aldı. Gogol, Ölü Canlar adlı romanıyla 19. yüzyıl Rusyası´nda toplumsal düzenin ve bireylerin eleştirisini eşsiz bir başyapıt olarak ortaya koymuştur.