KATEGORİLER

Yüzbaşı Corelli´nin Mandolini

Yüzbaşı Corelli´nin Mandolini Kategori: Roman Yazar: Louis De Bernieres Yayınevi: Yky Dil: Türkçe Sayfa: 463 Sayfa

YÜZBAŞI CORELLI´nin MANDOLİNİ - Louis de Bernieres / ROMAN

Savaş, insan ve aşkı akıcı bir üslupla gözler önüne sermekte roman. Sinema filmi de çekilmiş olmasına rağmen romanın daha akıcı ve etkileyici olduğunu düşünüyoruz. Kitaplığımızda yer alması gerektiğine inandığımız romanlardan biri.  birfincankeyif.blogspot.com.tr/2010/03/yuzbas-korellinin-mandolini-louis-de.html adresinde romanla alakalı yapılmış değerlendirme daha detaylı bilgi verebilir.

 Kitaptan :

***  Kibir ruhsal çöküntünün aynasıdır. 

***   Her ayrılık ölümden bir tat taşır.

***   Onurun çeşitli yüzleri vardır. Sanırım bir tanesi de annene iyi davranmaktır.

***   Dünyayı kadınlara vereceksiniz, bak o zaman savaş falan kalıyor mu!

***   Bir ailenin onuru kadınlarının davranışına dayanır.

***   Herkes güçlülere hayrandır. Güçlülük herkesi baştan çıkarır...

***   Sevdiklerin ölmüşse, onların adına da yaşamak zorundasın. Onların gözleriyle de görmek zorundasın. Neler söylediklerini aklına tutup aynı sözleri kullanacaksın. Onların yapamadıklarını yapabildiğin için şükredecek, fakat bunun acısını da duyacaksın.

***   Bilim, gerçekler üzerine kurulmuştur. Ahlak değerler üzerine.

***   Yunanlı erkekler kendilerini ve annelerini ebediyen severler, karılarını ise altı ay.

***   Bilir misin, çocukluk, hayatımızda çılgınlığın sadece hoş görüldüğü değil, beklendiği biricik zamandır.

 

Arka Kapaktan:  "Evet, bol bol okuyarak, varlığımın, bir olasılık olduğumun kanıtlarını aradım.Kendimi nerede buldum bilir misiniz? Kaybolmuş, başka bir dünyada güzel ve doğru olduğumu nasıl öğrendim? Bir Yunanlının yazdıklarını okuyarak.

Güler misin ağlar mısın? Ben bir İtalyan askeriyim ve ataları benim gibilere gönüllerince sevmek hakkını tanıyan biricik halkı eziyorum."

De Bernieres, kitabında Yüzbaşı Corelli, Dr.Yannis, Pelagia ve Carlo gibi kendi kahramanlarını Hitler, Mussolini, Komünizm ve Faşizm gibi insanlık tarihinin kahramanları (!) ile buluşturuyor.

Yüzbaşı Corelli´nin Mandolini duygusal ve neşeli, lirik ve öfkeli, trajik ve ironik, açıksözlü ve şaşırtıcı üslubuyla, yayımlandığı günden bu yana bir fenomen olmaya devam ediyor.