KATEGORİLER

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi Kategori: Roman Yazar: Ayfer Tunç Yayınevi: Can Yayınları Dil: Türkçe Sayfa: 515 Sayfa

BİR DELİLER EVİNİN YALAN YANLIŞ ANLATILAN KISA TARİHİ - Ayfer Tunç / ROMAN

´´Karma´´ yasasının romanı gibi olmuş. Farklı kültür ve coğrafyalardan insanların başlarından geçenleri, kendi elleri ile yaptıklarının sonucunu nasıl topladıklarını ibretle okuyabilirsiniz. Arada hiç bölüm olmaması ve olayların kesintisiz birbirini takip etmesi biraz yorucu kılmış kitabı. Psikolojiye özellikle ilgili okurların daha çok hoşuna gidecek tarzda olduğunu hatırlatmak isteriz. 

(Karadeniz kıyısında sırtını denize dönmüş bir ruh sağlığı hastanesinin ve hastalarının sonu yangın ile biten gerçek hikayesi... Hastahane nin tarihini yazmak isteyen baş hekim, hastasına aşık olan genç bir psikiyatristin, hastasını hastaneden kaçırmak için çıkardığı yangın sırasında, hayatını kaybedince onun yerine tarihi ve hazin sonu Sevgili Yazar Ayfer Tunç kaleme almış. Psikolojiye ilgi duyanlarin çok keyif alarak okuyacaklari nitelikte bir kitap olmuş. Hastanenin tarihine ve yangına internet arşivinden ulaşabilirsiniz.
Canik Hamidiye Hastanesi.- Selvi Gök isimli okur yorumu)

kitaplikkedisi.com/kitaplar/ayfer-tunc-bir-deliler-evinin-yalan-yanlis-anlatilan-kisa-tarihi/ veya okumaninsonunayolculuk.com/pdf/yazarak_okumak/inceleme/ayfer_tunc.pdf tıkladığınızda daha detaylı yorumlar bulacaksınız. 

Kitaptan : ***   ...Düşündüğünü söylemenin, hele bu coğrafyada, hiç de akıllıca bir şey olmadığını hızla görüp öğrenecek kadar zeki bir adamdı. (Sy 101)

***   ......Bilmekle yaşamanın aynı şey olmadığını ağır bir panik atak kriziyle öğrendi. (Sy 293)

***   ...Basit bir aşk hikayesinde bu kadar ağır biçimde yenilmenin acısını içinden atamadı. (Sy 342)

***   İnsanların kaderlerini kendilerinin yaptığına inanırdı. (Sy 346)

***   Öylesine öz güven sahibiydi ki, geçmişini değiştirip yeniden yazmak gibi bir şey aklından geçmemiş; ikide bir uluorta anlatma gereği duymamışsa da, yoksul çocukluğunu gizlememişti. (Sy 358)

***   Hayata uyum sağlayıp mutlu olmak yerine, hayatını bizzat kendi eliyle cehenneme çevirmeyi tercih etti. (Sy 360)

***   Başını alıp gitmeyi ne ahlakı izin veren ne de bunu mevkiine yakıştıran Mukbil Bey yavaş yavaş evin içinde kayboldu. (Sy 361)

***   Sosyal sınıfını ve hayat kalitesini sadece parayla yükseltemeyeceğini biliyordu. (Sy 371)

***   ...Hiç bir erkeğe hiçbir zaman doğrudan ´´Hayır´´ denmeyeceğini, erkek milletini kıvama getirip istediklerini yolda yaptırmanın kadınlığın şanından olduğunu daha küçük yaşlarda öğrenen Harika, sevgilisinin buluşma teklifini gitmeyeceğini bile bile kabul etmişti. (Sy 382)

***   Her şey dahil tatil köylerinde ne kadar çok yerlerse paralarının karşılığını o kadar aldıklarını düşünerek tatmin olan görgüsüz müşterilere servis yaparken... (Sy 400)

***   Çocukluğunda büyük işler başaracağı ümit edilen Şekip Sami´nin zekasına kontrolsüz heyecanları yön vermiş, zavallı yeğeni, bir ergenin ruh halinden çıkamamış, yetişkin olmayı başaramayınca zekası da, hayatı da ziyan olup gitmişti. (Sy 403)

***   Öyle bir zaman geldi ki, sanat hayatı yendi, Nıvart geçmişiyle değil, tamamen sanatıyla anılır oldu. (Sy 425)

***   Çocukluğunu yaşamamış, çocukluğa tahammülü olmayan Gazanfer Memet´in sektirdiği topu ayağından kaçırdığını gördü, arabasını topun üstüne sürdü, göstere göstere ezdi. (Sy 434)

***   Aşk beden gibiydi, öldü mü ölüyordu. (Sy 443)

Arka Kapaktan :   Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, inanılmaz bir hızda seyreden, durmadan kendini çoğaltarak gelişen bir roman. Mekân ve zaman sınırı tanımayan, bir ucu 19. yüzyılda, bir ucu günümüzde, yazınsal bir Türkiye panoraması. Şaşırtıcı bir öykünün bittiğinin sanıldığı yerde, okuru olmadık bir öyküyle yeniden afallatan bir "insan manzaraları" kitabı.

Bir Mâniniz Yoksa Annemler Size Gelecek adlı kült kitabın yazarı Ayfer Tunç, bu kez, Karadeniz´in küçük bir kentinde denize sırtını dönmüş bir akıl hastanesinden yola çıkarak, akıllara durgunluk veren kişilerin yaşam zincirlerinden müthiş eğlenceli bir roman örüyor. Yalan Yanlış, yaklaşık yüz yıllık bir kesitte, siyasal ve toplumsal dönüm noktalarının insanların yaşamlarında bıraktığı izleri sürüyor.

Yalan Yanlış´ı soluk soluğa okurken, Türkiye´nin bütün hallerini yaşayacak, belki de insanlığın ortak hikâyesiyle yüz yüze geleceksiniz.