KATEGORİLER

Duvardaki Kan

Duvardaki Kan Kategori: Roman Yazar: Mim Kemal Öke Yayınevi: Babıali Kültür Yayıncılığı Dil: Türkçe Sayfa: 312 Sayfa

 DUVARDAKİ KAN - Mim KEMAL ÖKE / ROMAN - Tarih

İttihat Terakki dönemini sorgulayan tarihi roman usta yazarın kaleminden oldukça akıcı. Olayların akışı yakın geçmişimize, Ermeni sorununa da ışık tutmakta. Tarih ilginizi çekiyorsa hiç sıkılmadan okuyabilirsiniz. Roman 1986 yılında Trt´de dizi olarak da yayınlanmıştır. www.kitapyurdu.com/kitap/duvardaki-kan/281391.html ve eksisozluk.com/duvardaki-kan--274257 linklerinde çok sayıda okurun birbirinden farklı yorumları kitabı okumayı düşünenlere fikir verebilir.

www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/  www.youtube.com/watch

Kitaptan: ***   Senin olmadığın, tüm coğrafyalar benim için gurbet.

***   O benim her şeyimdi. Onsuz olamam. Dün varlığıyla yanımdaydı, beni zerreme kadar dolduruyordu. Bugün o yok; ama acısı benimle. Acısı da onun parçası. Bunu da kaybedersem, onu tümüyle yitirmiş olurum.

Arka Kapaktan:

Sabık Osmanlı Sadrazamı, İttihatçı kabinelerin reisi Talat Paşa; 15 Mart 1921´de Berlin Charlottenburg, Hardenberg Strasse´de Sogomon Tehleryan adlı bir Ermeni tarafından vurularak öldürülür.

Mahkemesi, Ermeni Sorunu´nun tartışıldığı bir foruma dönüştürülmüş; Türkler -Talat Paşa´nın şahsında- soykırımdan yargılanır hâle getirilmişlerdir.

İşte, bu roman; tarihî gerçeklerin arkaplanında Talat Paşa´nın suikastına giden yolu ve onu izleyen duruşma aşamalarını anlatmaktadır.

Talat Paşa niye kurban edildi?
Suikastın ardında yatan uluslararası komplolar nelerdi?
Entelijans servisleri, diplomatik çevreler, Ermeni ihtilalci örgütleri ile yurt dışındaki kaçak İttihatçı liderlerin faaliyetlerini belgelerin ışığında deşifre ederek hikâyeleştiren Öke; romanın her bölümünde ayrı bir ana karakterin ağzından bize Talat Paşa cinayetinin anatomisini soluk soluğa okutmaktadır.