KATEGORİLER

Cesur Yeni Dünya

Cesur Yeni Dünya Kategori: Roman Yazar: Aldous Huxley Yayınevi: İthaki Dil: Türkçe Sayfa: 266 Sayfa

CESUR YENİ DÜNYA - Aldous Huxley / ROMAN 

Bilim kurgu tarzından hoşlananlara öncelikle önerilecek bir roman. Gelecekte kurulmuş mükemmel bir dünya da insanı ve toplumu sorgulayan çok farklı ve sıra dışı bir kitap. Yine de bilim kurgu ilginizi çok çekmiyorsa okumakta zorlanabilirsiniz.

www.kitapveyorum.com/cesur-yeni-dunya-aldous-huxley/  beyazkitaplik.blogspot.com.tr/2014/11/cesur-yeni-dunya-aldous-huxley.html veya pinucciasbooks.blogspot.com.tr/2013/09/cesur-yeni-dunya-aldous-huxley.html linklerinde üç okurun farklı yorumları bilgi verecektir ilgilenenlere.

Kitap ciddi etki bırakınca filmi de çevrilmiş. www.hdfilmdeposu.net/tag/cesur-yeni-dunya-filmi-izle Okumak için yeterli zaman bulamayan okurlar bu linkten filmi izlemeyi tercih edebilirler.

www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/ www.youtube.com/watch

Kitaptan:*** Tanrı mirasıdır belden yukarısı. Altıysa zebaniler mekanı. Cehennem orada, karanlık ve sülfür kuyusu da, yanar kuyu durmadan, haşlar, leş kokar ve ölüm...

*** Başlamak için en uygun zamanı beklersen hiç başlamayabilirsin; şimdi başla, şu anda bulunduğun yerden, elindekilerle başla.

*** İnsanlar senden şüphelenince sen de onlardan şüphelenmeye başlıyorsun.

*** Mutluluk ve erdemin sırrıdır yapmak zorunda olduğun şeyi sevmek. Tüm şartlandırmaların amacı budur: insanlara, kaçınılmaz toplumsal yazgılarını sevdirmek.

*** Sözcüklerin iyi olması yetmiyor; onları iyi bir amaç uğruna kullanmak gerekiyor.

*** Kendim olmayı yeğlerim. Suratsız da olsa kendim olayım. Ne kadar neşeliyse de başka biri olmak istemem.

*** Kronik vicdan azabı, tüm ahlakçıların hem fikir olduğu gibi, hiç de istenmeyen bir duygudur. Eğer kötü bir davranışta bulunduysanız, pişmanlık duyun, elinizden geldiği kadar durumu düzeltin ve bir daha ki sefere daha iyi davranmaya bakın. Ne sebeple olursa olsun hatanızın üzerinde kara kara düşünmeyin. Temizlemenin yolu çamurda yuvarlanmak değildir.

*** Eğer doğru kullanırsan sözcükler X ışınlarına dönüşebilirler - her şeyi delip geçerler.

*** 

Arka Kapaktan: 
"Cesur Yeni Dünya" bizi "Ford´dan sonra 632 yılına" götürür. Bu dünyanın cesur insanları kapısında "Cemaat, Özdeşlik, İstikrar" yazan Londra Merkez Kuluçka ve Şartlandırma Merkezi´nde üretilirler. Kadınların döllenmesi yasak ve ayıp olduğu için, "annelik´ ve ´babalık´ pornografik birer kavram olarak görülür Toplumsal istikrarın temel güvencesi olan şartlandırma hipnopedya uykuda eğitim ile sağlanır. Hipnopedya sayesinde herkes mutludur; herkes çalışır ve herkes eğlenir. "Herkes herkes içindir."

"Cesur Yeni Dünya"nın önemi yalnızca ardılları için bir standart oluşturması ve karamsar bir gelecek tasarımının güçlü betimlemesiyle değil, aynı zamanda ´birey yok edilse de süren macerasının´ sağlam bir üslupta anlatılmasıyla da ilgili. Huxley, yapıtını ütopa geleneğinin kuru anlatımının dışına çıkarıp ´iyi edebiyat´ kategorisine yükseltiyor.