KATEGORİLER

Oliver Twist

Oliver Twist Kategori: Roman Yazar: Charles Dickens Yayınevi: Can Yayınları Dil: Türkçe Sayfa: 547 Sayfa

 OLİVER TWIST - Charles Dickens / ROMAN 

Sosyal eleştiri romanı ve  bir klasik. Öyle ki tüm dünyayı etkilediği gibi yurdumuzda da bir çok romana ve Yeşilçam filmine esin kaynağı olmuş. İlk fırsatta okunmalı ama zaman ayırmanız çok zor ise buradan 720pizle.com/izle/dublaj/oliver-twist.html filmini izlemeyi de tercih edebilirsiniz. 

hasibecengiz.blogspot.com.tr/2014/12/kitap-elestirisi-oliver-twist-charles.html veya winpohu.wordpress.com/tag/oliver-twist/ bloglarında oldukça detay bulabilirsiniz.

www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/ www.youtube.com/watch

Kitaptan : *** Hiçbir pişmanlık, iş işten geçtikten sonra duyulan pişmanlık kadar acı değildir. (Sayfa 335)

*** Doğaya ve insanlara bakıp bakıp da her şeyi karanlık ve kasvetli gören insanlar haklıdır. Ne var ki bu karanlık ve kasvet onların kendi tasalı ruhlarının ve görüşlerinin rengini yansıtır. Gerçek renkler inceliklidir. Seçebilmek için daha açık bir görüş ister. (Sayfa 344)

*** Yüreklerinde güçlü sevgi ve insanlık olmayan, merhametli ve cömert Tanrı´ya minnet duymayan kimseler asla mutluluğa ulaşamazlar.(Sayfa 568)

*** Herkes kendi kendinin en yakın arkadaşıdır, evladım´´, dedi. Dünyada hiç kimsenin kendisi kadar yakın arkadaşı yoktur. (Sayfa 248)

*** Göğün altı delinse de tüm yağmurlar birden boşansa insanın kendi içinde yanan cehennem ateşini yine söndüremez. (Sayfa 211)

*** Güneş üzgün üzgün yükseldi. iyi yetenekleri ve iyi duyguları olan, ama onları yönlendirmekten aciz ,kendi mutluluğunu sağlayamayan ,hatta kendine dahi yardım edemeyen , üzerindeki afetin farkında olan ve onun kendisini yiyip bitirmesine göz yuman bir adamın manzarasından daha acı bir görüntünün üzerine doğamazdı.

Arka Kapaktan : Oliver Twist, düşkünler evinde dünyaya gelmiş ve yetim kalmış bir çocuktur. Daha fazla yemek isteme cesaretini gösterdiği için düşkünler evinden kovulur ve bir cenaze levazımatçısının yanına girer. Orada da kötü muamele görünce kaçar, ama bu kez de yankesici Fagin ve çetesinin eline düşer. Yeraltı dünyasının acımasız ortamında korkunç Fagin´in pençesinden kurtulmak için akıl almaz serüvenlere atılan Oliver´ı hiç ummadığı bir gelecek beklemektedir...

19. yüzyıl İngiliz edebiyatının en büyük romancısı olarak kabul edilen Charles Dickens, ilk yapıtı Bay Pickwick´in Serüvenleri´nin ardından yayınladığı Oliver Twist´te, dönemin Londra yaşamından yola çıkarak keskin bir toplumsal eleştiriye yönelir. Zenginlerin ikiyüzlülüğünü ve yoksulluğun insan ruhunda açtığı derin yaraları son derece etkileyici bir üslupla betimleyen Oliver Twist, hem bu dünyanın horlananlarının güçlü bir savunucusu hem de sürükleyiciliğini başından sonuna kadar yitirmeyen bir serüven romanıdır.