KATEGORİLER

Aşk Ve Gurur

Aşk Ve Gurur Kategori: Roman Yazar: Jane Austen Yayınevi: Oda Yayınları Dil: Türkçe Sayfa: 318 Sayfa

 AŞK ve GURUR - Jane Austen / ROMAN - Klasik

 Aşk ve gurur yüzeyde tatlı bir aşk hikayesi, gerçekte nefis bir sosyal komedidir. Aşk uğruna huyunu değiştiren bir genç erkekle, kararını değiştiren, (önyargılarından sıyrılan) bir genç kızın öyküsü. Derine inince, o enfes diyalog ve gözlemleriyle keskin bir sosyal komedi karşımıza çıkar ama bunun da derininde Jane Austenin hayat görüşü yatmaktadır.  Jane Austen insan enerjisiyle insan mantığının arasında denge kurulmasını uygar yaşam için zorunlu görmektedir.

Tahmin edeceğiniz gibi romanın filmi de var ve izlenmeye değer bize göre.   www.birinciblog.com/yine-ask-ve-gurur-diyelim/ , www.thereadingladyy.com/2014/03/ayn-en-klasik-gunu-ask-ve-gurur-jane.html  veya ayseninkitapkulubu.blogspot.com.tr/2009/05/ask-ve-gurur.html adreslerinde daha uzun ve farklı yorumlara göz atmanızda yarar olacağını düşünüyoruz.

www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/  www.youtube.com/user/KitapOkumak/videos

Kitaptan :***Bir insan kibirli olmadan da gururlu olabilir. Gurur insanın kendisiyle ilgili, kibirse başkalarının bizimle ilgili görüşleriyle alakalıdır. (Sayfa 31)

***Sen bana, gerçekten sevilmeye değer bir kadının sevgisini kazanabilmek için daha başka erdemlere sahip olmam gerektiğini öğrettin. (Sayfa 429)

***Ama o da nihayetinde insandı ve insanlar zafer kazanmayı severdi. (Sayfa 374)

***Gurur ve kibir farklı şeyler, ama sık sık aynı anlamda kullanılıyorlar. İnsan kibirli olmadan gururlu olabilir. Gurur daha çok kendimizle ilgili görüşümüze bağlıdır, kibir ise bizim hakkımızda başkalarına ne düşündürtmek istediğimize. (Sayfa 20)

***Ama bir insanın geçmişte yaptığı hataları, o günkü hislerini bilmeden öylece ifşa etmek bana haksızlık gibi gelmişti. (Sayfa 351)

***Ağlıyorsun Darcy. Bilirim; elin avucun yaralanınca kan akar, kalbin yaralandığında ise gözyaşı.

*** Gittin mi büyük gideceksin! Ayrılık bile gurur duyacak seninle…

***Asla affedilmeyen kırgınlıklar insanın karakterine gölge düşürür. 

www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/  www.youtube.com/user/KitapOkumak/videos

Arka Kapaktan : Aşk ve Gurur, taşralı bir beyfendinin kızı olan Elizabeth Bennett ile varlıklı ve soylu toprak sahibi Fitzwilliam Darcy arasındaki çatışmayı anlatır. Gerçi Jane Austen bu iki karakteri birbirlerinin tuzağına düşmüş kişiler gibi sunar, ama "ilk izlenim"i tersine çevirmekte gecikmez: Soyluluk ve servetten kaynaklanan "gurur" ile elizabeth´in ailesinin soylu olmayışı karşısında beslediği "önyargı", Darcy´yi mesafeli davranmak zorunda bırakır. Elizabeth´in davranışında da hem özsaygının uyandırdığı "gurur", hem de Darcy´nin züppeliği karşısındaki "önyargı" etkili olur. Zeki ve coşkulu Elizabeth yalnızca Austen´ın en çok sevdiği kadın kahramanı değil, aynı zaman bütün İngiliz edebiyatının en çok ilgi uyandıran kadın roman kişiliklerinden biridir.

Sıradan insanların günlük yaşamlarını işleyerek romana ilk kez belirgin bir modern nitelik kazandıran Austen´ın en sevilen romanlarından biri olan Aşk ve gurur´u, Nihal Yeğinobalı´nın yetkin Türkçesiyle sunuyoruz.