KATEGORİLER

Beyaz Diş

Beyaz Diş Kategori: Roman Yazar: Jack London Yayınevi: Can Yayınları Dil: Türkçe Sayfa: 256 Sayfa

BEYAZ DİŞ - Jack London / ROMAN - Klasik

Jack London´ın Issız Diyarı, yabanı, buz kalpli Kuzey Toprakları´ndaki hayatı konu edindiği ikinci romanı Beyaz Diş´tir. Vahşetin Çağrısı´na kendini bırakmış bir annenin yavrusu Beyaz Diş´in diyarıdır anlatılan. Onun hayranlık uyandırıcı zekâsı ve içgüdüleriyle kendini var edişinin ve "insan tanrılar"ın yaşamına geri dönüşünün enfes hikâyesi…Eseri bitirdiğinizde hayvanlarla daha güçlü empati ve daha yüksek ilgi duymaya başlayabilirsiniz. hasibecengiz.blogspot.com.tr/2015/07/kitap-elestirisi-beyaz-dis-jack-london.html adresinde bir kitap dostunun eserle ilgili oldukça detaylı bir özet ve yorumunu okumanızı öneririz. 

Arzu ederseniz www.filmizlekanka.com/beyaz-dis-white-fang-1991-turkce-dublaj-film-izle/  linkinden eserin filmini izleyebilrsiniz.

www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/   www.youtube.com/user/KitapOkumak

Kitaptan: *** Vahşi yaşamın ister içinde isterse dışında olsun, annelik her yerde anneliktir ve her zaman yapısında yüksek düzeyde bir koruyuculuk içerir.

***Her yaratık güçlü olmayı severdi ve bu kural Güzel Smith için de geçerliydi.
İnsanlara karşı gücü sökmeyince hırsını daha düşkün yaratıklardan çıkarmaya çalışıyor, böylece kendi varlığını kanıtladığını sanıyordu.

***Bir şeyi anlamanın tek yolu denemektir.

***Yaşam, yaradılış amacına uygun hareket etmeyi hedefleyenleri, başarının doruğuna çıkarır.

 

Arka Kapaktan :

Jack London´ın Issız Diyarı, yabanı, buz kalpli Kuzey Toprakları´ndaki hayatı konu edindiği ikinci romanı Beyaz Diş´tir. Vahşetin Çağrısı´na kendini bırakmış bir annenin yavrusu Beyaz Diş´in diyarıdır anlatılan. Onun hayranlık uyandırıcı zekâsı ve içgüdüleriyle kendini var edişinin ve "insan tanrılar"ın yaşamına geri dönüşünün enfes hikâyesi…

Jack London ya da doğduğunda kendisine verilen isimle John Griffith,
12 Ocak 1876´da San Francisco´da doğdu. İlk teknesi Razzle Dazzle´la San Francisco Körfezi´nde maceralı bir hayata atıldı. Kaçak istiridye avladı, fok avlayan bir Japon gemisinde tayfalık yaptı, ABD´yi bir başına dolaştı. Yaşam tarzını değiştirmeye karar verip Oakland´a döndü, liseye başladı; sınavlarını dışarıdan vererek üniversiteye girdi. 1897´de altın aramak isteyen binlerce kişi gibi Jack London da Kanada´ya gitti ve bu yolculuk yazarlığının keşfi oldu.
Bir yıl kaldığı Klondike hakkında, 1903´te yayımlanan Vahşetin Çağrıs ıile 1906´da çıkan Beyaz Diş dahil çok sayıda öyküyü kaleme aldı.
22 Kasım 1916´da, geride bıraktığı 15 eseriyle, hayata gözlerini yumdu.