KATEGORİLER

Kazaklar

Kazaklar Kategori: Roman Yazar: Tolstoy Yayınevi: Ulak Yayıncılık Dil: Türkçe Sayfa: 306 Sayfa

KAZAKLAR - Tolstoy / ROMAN 

Tolstoy´un ilk eserlerinden biri olan bu romanda insanın  iç dünyasıyla ilgili  gözlemlerini, insanın kendi kendiyle, toplum ve doğayla olan çatışmalarını  bir arada  okuyacaksınız.

sekervedat.blogspot.com.tr/2011/12/kazaklar-tolstoy.html adresinde bu kıymetli eserle ilgili kısa bir özet okuyabilirsiniz.

Arka Kapaktan :

Tolstoy’un yarı otobiyografik kitaplarından biri olan Kazaklar, bir aşk hikâyesi olduğu kadar, yazarın hayatı boyunca medeniyetle yaşayacağı gelgitli ilişkinin de öyküsü.

Tolstoy’un 1852’de başladığı ama on yıl boyunca tamamlanamayan Kazaklar, genç ve zengin Olenin’in Moskova hayatından bıkarak Rus ordusuna yazılması ve Kafkaslar’da ücra bir köye gönderilmesiyle başlar. Burada Kazakların ve Çeçenlerin kaba kuvvetine hayran kalır, bir Kazakla sözlü olan Maryana adında bir kadına âşık olur. Tolstoy’un Kafkaslar’da yirmi bir yaşında genç bir asker olarak deneyimlerini hikâyeleştirdiği, Puşkin ve Rousseau gibi ustalarına bir selam niteliğinde olan bu roman, büyüleyici doğa tasvirlerini yazarın sade ama ihtişamlı diliyle birleştiriyor.


“Kazaklar’da Tolstoy, şok etkisi yaratan zekâsını sergiliyor. Tolstoy’u okuduktan sonra Rus yazarlarının derin psikolojik yaklaşımından ders almamız, yazarlık yeteneklerimizi bu yönde geliştirmemiz gerektiğini hissediyorum.”