KATEGORİLER

Katip Bartleby

Katip Bartleby Kategori: Roman Yazar: Herman Melville Yayınevi: Kırmızı Kedi Dil: Türkçe Sayfa: 75 Sayfa

 KATİP BARTLEBY - Herman Melville / ROMAN

Moby Dick´in yazarından bir başka kült eser. Hayatta tercih etmemeyi , özellikle yapmamayı tercih etmenin yol haritası olabilir okurlar için. Pasif direniş örneği kahramanımız Katip Bartleby sayesinde soğukanlılık, kararlılık ve özellikle nezaketin insanları nasıl dize getireceğinin hoş ve farklı bir hikayesi.

blog.radikal.com.tr/kultur-ve-sanat/melvillein-katip-bartlebysi-yapmamayi-tercih-ediyorum-123668 veya farmakonyazi.wordpress.com/2014/07/01/anil-yildiz-bir-wall-street-hikayesi-katip-bartleby/#more-67  linkinde kitap ve yazar ile ilgili detay yorum okunabilir.

Kitaptan : ´´İnsanlar kıskançlık uğruna, öfke uğruna, kin uğruna, bencillik uğruna, kutsal kibir uğruna cinayet işlemişlerdir, ama tatlı merhamet uğruna şeytani bir cinayet işleyenini hiç duymadım.´´..........

´´Doğrusu beni aciz bırakan, hatta iyice gevşek kılan en önemli şey bu olağandışı yumuşaklığıydı.´´

´´...Mutluluk ışığa gider, onun için dünyanın şen olduğunu sanırız; ama sefalet karanlıkta saklanır, onun için sanırız ki sefalet yoktur."

´´İnsanlar kıskançlık uğruna cinayet işlemişlerdir ve öfke uğruna ve nefret uğruna ve bencillik uğruna ve ruhsal gurur uğruna; ama ben hiçbir insanın yekdiğerini sevme uğruna cinayet işlediğini duymadım.´´

 

www.youtube.com/watch
twitter.com/kitap_okumak  www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/    

Arka Kapaktan:

"Yapmamayı tercih ederim."

On dokuzuncu yüzyıl ortalarında, Wall Street´teki bir hukuk bürosunda çalışan az rastlanır kişilikteki bir kâtibin ağzından çıkan ve onun hayat felsefesini dile getiren bu ünlü cümle, o günden beri tekrarlanıp duruyor.

Kâtip Bartleby, kendisine verilen görevleri yapmamayı tercih ettiğini söyleyerek çalışmanın sınırlarını pasif direnişle çizen bir öncü. İşini son derece kusursuz yapsa da günün birinde ´çalışmamayı tercih eden´ Bartleby, hukuk bürosunun sahibi avukatın ağzından anlatılıyor. Kâtibinin inadıyla başa çıkamayan avukat, kapitalizmin kalesinde, devasa binaların duvarlarına bakan masasında, sadece çalışmayı değil yaşamayı da durduran, hiçbir işe yaramayan bu adamdan kurtulmak ister, sonunda akıl ve mantık dışı bir çözüme yönelir. Bartleby´nin hikâyesi, bireyin toplum kurallarına karşı tavrını yansıttığı kadar özgür irade ve determinizm konularına da bir pencere açıyor. Kendini dünyadan soyutlayan, özgürlüğünden taviz vermeyen Bartleby canının istemediği hiçbir şeyi yapmazken kâtibinin çalışmaması karşısında ona hem acıyan hem de öfkelenen avukatın bu direnişe gerekli tepkiyi göstermemesi şaşırtıcı ve düşündürücü.

Kafka´dan Albert Camus´ye kadar önemli yazarlara esin kaynağı olan Kâtip Bartleby, absürd edebiyatın öncülerinden ve Amerikan edebiyatının kült yapıtlarından.