KATEGORİLER

Kırmızı Ve Siyah

Kırmızı Ve Siyah Kategori: Roman Yazar: Stendhal Yayınevi: Sis Dil: Türkçe Sayfa: 570 Sayfa

KIRMIZI ve SİYAH - Stendhal / ROMAN - Klasik

Klasikler içinde en akıcı sayılabilecek romanlardan biri. Anlatılan öykü günümüz dünyasında da hemen aynısının tekrar tekrar yaşandığını göreceksiniz. Kitaplıkta bulunması gereken eserlerden biri. blog.milliyet.com.tr/kirmizi-ve-siyah/Blog/  linkinde bu güzel klasikle ilgili özet ve değerlendirme bulacaksınız.

Arka Kapaktan :

İlk baskısı 1830’da yapılan Kırmızı ve Siyah, Stendhal’ın hiç kuşkusuz en meşhur eseridir. Roman Napolyon Bonapart’ın sürgüne gönderilişi ile yaşanan Restorasyon Dönemi’ni anlatmaktadır. Stendhal bir aşk hikâyesi içinde o dönemin Katolik Kilisesi’nin, liberallerin, aris-tokratların, burjuvaların, kralcıların ve özgürlükçülerin de bir portresini çizer okura.

Yükselme ihtirası ile yanıp tutuşan bir genç olan Julien Sorel’in zaman zaman ikiyüzlülüğe kadar varan içten pazarlıklı halini, gerçekten bağlı olduğu dünya görüşünü ve Napolyon hayranlığını saklamaya çalışırken yaşadığı bunalımı anlatan roman, bu yönü ile bir psikolojik roman olma özelliği de taşır.

Kurgusu, sürükleyici anlatımı ve başarılı ruh tahlilleri ile Kırmızı ve Siyah, bugünün okurlarını da fethetmeye devam ediyor.