KATEGORİLER

Budala

Budala Kategori: Roman Yazar: Dostoyevski Yayınevi: Güven Dil: Türkçe Sayfa: 725 Sayfa

 BUDALA - Dostoyevski / ROMAN - Klasikler

Klasikler hakkında değerlendirme yazmak zor ve hatta gereksiz denebilir. Kitaplığını ve bilgi dağarcığını geliştirmek isteyen her okurun okuması gereken bir yazar ve onun eseri ´Budala´.

Yine de çok akıcı bir roman beklememeli okur. Biraz emek isteyecektir bu değerli kitap. http://perininkitaplari.blogspot.com.tr/2015/02/budala-dostoyevski.html adresinde bir başka okurun oldukça detay yorum, alıntı ve özetine bakabilirsiniz.

www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/  www.youtube.com/user/KitapOkumak/videos

Kitaptan: ***Çocuğunun ilk gülümsemesini gören bir ana nasıl sevinirse, Tanrı da bir günahkârın, içinden gelerek, önünde duaya durduğunu gökyüzünden gördüğü zaman böyle sevinç duyar.

***“Hiçbir şeye şaşmamak çok zeki olmanın işareti derler. Bence aynı ölçüde aptallığın da işaretidir.”

***İyilik tohumunuzu, sadakanızı, hangi biçimde olursa olsun, iyiliğinizi başka birine verirken, ona benliğinizin bir bölümünü vermiş ve onunkinin bir bölümünü kendinize almış oluyorsunuz. Karşılıklı olarak kişilikleriniz birbirine karışmaktadır. Bilim ve bu yaşam uğraşınız sonunda sizi çok büyük bir tohum atmak, dünyaya dev bir düşünce armağan etmek düzeyine çıkaracaktır…

***Geçmişi pişmanlıkla anmak tekrar ahlaklı bir hayata başlamak için tek yoldur!

***Anlamak için, ilk önce bir kalbe sahip olmak gereklidir.

 Arka Kapaktan :  

Ben...Sizi... Sizi ne kadar... Bilemezsiniz... Kolya, bana sizden... Coşkuyla söz etti hep... Onun coşkusunu severim. Onu baştan çıkarmadım! Yanlızca onu bırakıyorum... Arkamda çok insan bırakmak isterdim, çok insan... Ama kimsem yoktu... Çalışkan bir adam olmak istiyordum ve buna hakkım da vardı. Ah öyle çok şey istiyorum ki! Şimdi artık hiçbir şey istemiyorum. Canım hiçbir şey yapmak istemiyor. Bir şey istememeye kendi kendime söz verdim. Gerçeği bensiz arasınlar! Evet, doğa çok alaycı! Fakat daha sonra alay edeceği çok iyi yaratıkları neden yaratıyor ki? Dünyada en mükemmel örneği yarattı, sonra da ona bütün insanlığın içinde boğulabileceği kadar kan dökülmesine neden olan sözler söyletti! Oh, ne iyi ki ben ölüyorum! Belki ben de korkunç bir yalan söylerdim. Evet, doğa bunu yaptırdı bana! Kimseyi baştan çıkarmadım... Bütün insanların mutluluğu, gerçeğin herkes tarafından anlaşılabilmesi için yaşamak istiyordum... Pencereden Meyer´in duvarına bakıyor ve yanlızca bir çeyrek saat konuşmayı düşünüyor, herkesi inandırmayı istiyordum...Yanlızca bir kez gördüklerimi bile... Sonuç ne oldu? Hiç! Sonunda beni küçümsediniz. Sonunda yararsızım, aptalım. Ve sonunda vakit geldi! Ardımda hiçbir anı bırakmadım! Ne bir ses, ne bir yapıt, ne de bir iz! Bir tek düşünce bile yayamadım!Zavallı bir budalayla alay etmeyin! Unutun onu! Her şeyi unutun!... Böyle acımasız olmayın, unutun lütfen! Biliyor musunuz, şu verem olmasaydı bile kendimi öldürecektim...

Budala: Dünya edebiyatının en güçlü imzalarından biri olan Dostoyevski´nin, dört insan arasındaki karmaşık ilişkileri ve gerçek sevginin tahlilini sunduğu, aynı zamanda okura büyük bir yazarın bile kendi yarattığı roman kahramanlarından bazılarını sevip kolladığı bazılarını ise sevmediğini hissettirdiği romanıdır.