KATEGORİLER

Hac

Hac Kategori: Roman Yazar: Paulo Coelho Yayınevi: Can Yayınları Dil: Türkçe Sayfa: 216 Sayfa

 HAC - Paulo Coelho / ROMAN

Yazarın ilk romanından daha yüksek bir performans beklenebilir ancak sonra ki kitapları kadar akıcı olmadığını belirtmekte yarar var. Yine de okunmaya değer kitaplarından birisi. Kendi Hac yolculuğunu, rehberi eşliğinde yaparken yaşadıklarını ve öğrendiklerini anlatmış yazar. 

https://iremkale.wordpress.com/2014/12/22/santiago-yolu-hac/ adresinde ciddi bir okurun romanla ilgili tafsilatlı bir değerlendirmesini ve alıntılarını okumanızı öneririz.

Kitaptan: *** “Ancak öğreterek öğrenebilirsin. Santiago Yolu’nu birlikte yürüdük, ama sen alıştırmaları öğrenirken ben de onların anlamını öğrendim. Sana öğretirken ben de gerçekten öğrendim. Sana yol gösterirken, kendi doğru yolumu buldum.”

***Petrus, “Bir hedefe doğru ilerlerken yola dikkat etmek çok önemlidir.” dedi. “Hedefe nasıl varılacağını bize en iyi yol öğretir, yol yüründükçe bizi zenginleştirir.”

***“…bilgeliğin ancak bir engelin üstesinden gelinmesine yardımcı oluyorsa bir anlamı vardır.”

www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/     www.youtube.com/user/KitapOkumak/videos

Arka Kapaktan:

Kente dün geldim. El Cebrero yakınlarındaki Pedrafita´dan Compostela´ya giden otobüsü yakaladım. Otobüs iki kent arasındaki 150 kilometreyi dört saatte aldı; bu da bana Petrus´la yaptığım yolculuğu hatırlattı. Bazen aynı mesafeyi iki haftada yürüdüğümüz olmuştu. Biraz sonra San Tiago´nun mezarına gidip Meryem Anamızın deniz kabukları üstüne işlemiş suretine bırakacağım. Sonra da en kısa zamanda Brezilya´ya giden bir uçağa atlayacağım, yapacağım o kadar çok iş var ki. Başımdan geçen her şeyi anlatacağım bir kitap yazmayı düşünüyorum. Ama hemen değil..
Paulo Coelho 1986´da bir hac yolculuğuna çıktı: Piraneler´den Santiago de Compostela´ya uzanan 700 kilometrelik ortaçağ yolunu yürüdü. Hac, yazarın, hacıların Santiago Katedrali´ne varmak için bin yıldır yürüdükleri bu yolda yaşadığı heyecan dolu serüvenlerin öyküsü. Yalnızca Simyacı romanının yolunu açan ilk önemli romanı olduğu için değil, yazarın felsefesindeki insan sevgisini eksiksizce dile getirdiği için de Hac´ın Coelho´nun yapıtları arasında onsuz edilemez bir yeri var. Hac, sıradışının sıradan insanlarının yolu üstünde olduğunu anlatan büyüleyici bir roman.