KATEGORİLER

Anna Karenina

Anna Karenina Kategori: Roman Yazar: Tolstoy Yayınevi: İletişim Yayıncılık Dil: Türkçe Sayfa: 836 Sayfa

ANNA KARENİNA – Tolstoy / ROMAN

Her okurun kendinden bir şeyler bulacağı bittiğinde ´´iyi ki okumuşum´´ diyeceği klasik. Hatta klasiklerin anası. Öyle ki Anna Karenina´yı okumamış yazarın kitabının okunmaya değmeyeceği
tarzında bir efsane bile dolaşır edebiyat dünyasında. Yeni başlayanlar için olmasa da bir müddet sonra tecrübe kazanan okurun eline alması gereken bir eser.
Hatırı sayılır sayfa sayısına sahip olmasından dolayı bu eseri üç yıldızlı kitaplar rafında sergiledik. Aslında beş yıldızlık rafında sergilenmesi gerekir bize kalırsa. Okunması çok da kolay olmadığı için böyle bir seçim yaptık. Cesaret gösterip okuyan her okurun ´´iyi ki okumuşum ´´ diyeceğina inanıyoruz. Arzu eden okurlar bu muhteşem eserin filmini de izlemeyi tercih edebilirler.
 

Arka kapaktan:

Güzelliği ve nezaketiyle çevresinde hayranlık uyandıran Anna Karenina’nın mutsuz ve monoton bir evliliği vardır. Üst düzey bir devlet memuru olan Aleksey Aleksandroviç ile evliliğinde tek tesellisi oğludur. Ağabeyi ile yengesinin aralarını düzeltmek için gittiği Moskova’da yakışıklı ve genç kont Vronski ile tanışması, Anna’nın hayatında dönüm noktası olur. Tolstoy, Anna Karenina’da sıradışı bir gözlem gücü ile aşk, evlilik, ihanet gibi temaların izini sürerken roman sanatına yepyeni ve uzun soluklu bir boyut katar. Modern dünya edebiyatının otoritelerince gelmiş geçmiş en iyi romanlardan biri olarak kabul edilen Anna Karenina, güncelliğini daima koruyacak bir eser.

 “Anna Karenina dünya edebiyatındaki en büyük aşk hikâyelerinden biri. Tolstoy’un kusursuz üslûbunun büyüsü her sayfada hissediliyor.” 

VLADIMIR NABOKOV