KATEGORİLER

Ateş Ve Kadın

Ateş Ve Kadın Kategori: Roman Yazar: Abbas Pirimoğlu Yayınevi: Mola Kitap Dil: Türkçe Sayfa: 242 Sayfa

ATEŞ ve KADIN – Abbas Pirimoğlu / ROMAN

Güneydoğu´da yıllardan beri yaşanan ve bir türlü bitmeyecek gibi görünen terörün nedenleri üzerine iki annenin dünyasından değerlendirmeler yapılmış. Belki çok akıcı bulmayabilirsiniz ancak bu konu hakkında zaman ayırmaya değecek kitaplardan biri.     http://www.neokur.com/kitap/91162/ates–ve–kadin/&tb=kitap–incelemeleri adresinde bir okur yorumu okuyabilirsiniz.

Arka Kapaktan :

"Deve Olup Odun Taşıyanlardan Omaktansa,  Karınca Olup Ateşe Ağzıyla Su Taşıyanların Hikayesi"

Elinizdeki bu roman bir aşk hikâyesi değildir. Yer yer felsefi öğeler taşısa da, kuru bir felsefe romanı hiç değildir. Peki nedir? Toplum olarak yaşadığımız acıklı bir halin hikâyesidir. Benim, senin; kısacası hepimizin, gözlerimizi açtığımız günden beri şahidi olduğumuz, bitmez tükenmez, akıl sır ermez kavgalarımızın açtığı toplusal travma karşısında eninde sonunda uyanan ve uyanmak zorunda kalan vicdanın baş kaldırışının hikayesidir.

Evet, ortada yanan ve önüne geleni yakan Nemrutvari bir ateş var... Bizleri ise iki tavır bekliyor: Ya uysal develer gibi bu ateşe odun taşımaya devam edeceğiz, ya da karınca misali söndürmek için su Tercihimizin ne denli hayati bir önem taşıdığını hatırlatmaya gerek dahi yok sanırım.

Zira tercihlerimizden ilki, bizi oluk oluk kan akan çıkmaz bir sokağın mahkûmu edecekken, diğeri ise barışa karşı açılan bir güvercin kılacak.

Bir kanadı merhamet bir kanadı ise sevgi olan bu güvercine isterseniz vicdan da diyebilirsiniz.