KATEGORİLER

Pastoral Senfoni

Pastoral Senfoni Kategori: Roman Yazar: Andre Gide Yayınevi: Timaş Dil: Türkçe Sayfa: 95 Sayfa

PASTORAL SENFONİ – Andre Gide / ROMAN 

Elinize alıp başlayınca kitap kendini kabul ettirip, sevdirecek, bitince de tavsiye edilmek üzere kütüphanenizde kendine yer bulacağına inanıyoruz. 

www.kitapokumakistermisin.com

Kitaptan

" Dostum, Dostum. Kalbinizde ve yaşantınızda gereğinden çok yer kaplamış olduğumu görmelisiniz. Size geri geldiğimde, ilk gözüme çarpan gerçek bu oldu– yada herhalde benim tuttuğum yer bir başkasına aitti ve bu durum onu mutsuz ediyordu. Benim suçum bunun daha önce ayrımına varmamış olmam. Ya da ona karşın beni sevmenize izin vermemdi" 

Arka kapaktan :

Timaş Edebiyat´ın Çağdaş  Dünya  Edebiyatı dizisinden çıkan ilk kitap Pastoral Senfoni, Nobel ödüllü yazar André Gide´in en iyi bilinen eserlerinden birisidir. Huzuru yakalayabilmek için çırpınarak yaşayan ruhlar için aşk, acıya dönüştürülmesi en  kolay , en hassas ihtiyaçlardan biridir. Kahramanların hepsi, ya Gide´in kendisi ya da hayatında önemli rolleri olan  yakınlarıdır .Pastoral Senfoni, bir kitap ismi olarak okuyucuya işin en başında, birden fazla dünyanın  kapılarını aralar. "Pastoral" kelimesi, hem kırsal yaşamla, hem de Fransızca´da Protestan din görevlilerine verilen "pasteur" adıyla bağlantılı olarak dinî ve manevi yönleri ağır basan bir hikâyenin anlatılacağını okuyucuya haber verir. Günlük türünde yazılmış eserde ortaya konan, bir hikâyeden ziyade, çok sesli bir senfonidir.Günlük, bizi hem papazın, hem de karısı, oğlu ve âşık olduğu kör kızın  dünyalarına  götürürken, çok sesli bir senfoniye dönüşür. Gide romanın adıyla, Beethoven´ın en önemli eserlerinden biri olan Pastoral Senfoni´ye gönderme yapar. Bir papaz  dünyanın  ve aslında yaşamın bütün  renklerini  kör bir kıza, bu senfoni aracılığıyla anlatmaya çalışır. (Tanıtım Bültenindne)