KATEGORİLER

Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm

Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm Kategori: Roman Yazar: Zülfü Livaneli Yayınevi: Remzi Kitabevi Dil: Türkçe Sayfa: 221 Sayfa

BİR KEDİ, BİR ADAM, BİR ÖLÜM – Zülfü Livaneli / ROMAN

Bu kitabında Livaneli, 12 Mart darbesini, hem siyasetle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir gencin yaşadıkları üzerinden hem de darbe döneminin eski bir bakanının gözünden değerlendiriyor. Bir yandan da batılı bir ülkede siyasi göçmen olarak verilen var olma mücadelelerini kaleme alıyor ve birilerine göre hep “öteki” ya da birey olma/olamama hallerini irdeliyor. Romanın bu iki ana konusuna, kitap boyunca yapılan psikolojik tahliller ve bu tahlilleri destekleyen çarpıcı bir kurgu da eşlik ediyor. (Yorum ´´Beğenmeyen Okumasın ´´blogundan alınmıştır). Okuduğunuza değecek güzel bir eser.    http://www.goodreads.com/book/show/1531996.Bir_Kedi_Bir_Adam_Bir_lu_m  adresinde romanla ilgili okur yorumları bulabilirsiniz.

Arka Kapaktan:

Sıcak ülkelerinden, Stockholm´un kar altındaki caddelerine ve buz tutmuş göllerine savrulan siyasi mülteciler. Yaşamı paramparça olmuş Sami´nin, bir Kuzey hastanesinde önüne çıkan yaşlı bakan. Bir cinayet planı ve Sami´nin yaşamını etkileyen bir kedi. Çevresindekileri kendisine âşık eden şilili bir genç kız; yakıcı öfke nöbetlerine kapılan güzel Clara. Bir uzay istasyonu kadar garip ve uzak buldukları iklimde kıvranan, acı çeken, kıskanan, cinsellikle avunmaya çalışan ve öç alma hayalleri kuran insanların romanı. Sami, Clara, Juan Perez, Rıza, Garcia, Adil ve Yoriko´nun hikâyesi, uzun süre etkisinden kurtulamayacağınız bir derinlik ve elinizden bırakmayı olanaksız kılacak, soluk kesen bir kurguyla anlatılıyor.