KATEGORİLER

Araf

Araf Kategori: Roman Yazar: Elif Şafak Yayınevi: Metis Yayınları Dil: Türkçe Sayfa: 345 Sayfa

ARAF – Elif Şafak / ROMAN

Amerika´da geçici görevle iki yıl kadar kalacak olan kahramanın farkli bir kültürde yaşadıklarını anlatıyor roman. Diğer romanları kadar akıcı bir üslubu olduğu söylenemez. Yazarın tüm kitaplarını okuma iddiasında olanlara veya yakın zamanda yurt dışına çıkmayı düşünenlere , yurt dışı psikolojisi hakkında ön fikir vermesi adına önerilebilir. 

http://kontrast9.blogspot.com/search?q=araf  veya   http://www.ozgeninoltasi.com/search?q=araf adresinde kitapla ilgili daha detay yorum okuyabilirsiniz.

Arka Kapaktan : Kim gerçek yabancı – bir ülkede yaşayıp başka bir yere ait olduğunu bilen mi, yoksa kendi ülkesinde yabancı hayatı sürüp, ait olacak başka bir yeri de olmayan mı? 

İsimlerin yabancı memleketlere ayak uydurma sürecinde muhakkak bir şeyler eksilir – bazen bir nokta, bazen bir harf ya da vurgu. Yabancının isminin başına gelenler pişmiş tavuğun olmasa da pişmiş ıspanağın başına gelenlere benzer – ana malzemeye yeni bir tat eklenmesine eklenmiştir de kalıpta gözle görülür bir çekme olmuştur bu arada. Yabancı işte ilk bu fireyi vermeyi öğrenir. Yabancı bir ülkede yaşamanın birinci icabı insanın en aşina olduğu şeye, ismine yabancılaşmasıdır.