KATEGORİLER

Memleketimin Delileri

Memleketimin Delileri Kategori: Roman Yazar: Ömer Faruk Hüsmüllü Yayınevi: Bilge Karınca Dil: Türkçe Sayfa: 160 Sayfa

 MEMLEKETİMİN DELİLERİ – Ömer F. Hüsmüllü / ROMAN – Mizah

En etkili ve akılda kalıcı  eleştiri mizah ile yapılandır. Aziz Nesin tarzını andıran, toplumsal hiciv ile dolu olan öyküde kendinizden, konu komşudan bir çok karakteri bulabilirsiniz. Karakterleri tanıdıkça yolsuzluğun, adam kayırmanın, adaletsizliğin neden toplumda ve devlet yönetiminde yer aldığını ve bir türlü kurtulamadığımızı kavrıyor okur. Neticede hepimiz bir şekilde ´´yolsuzluğun´´ bir türüne bulaşmışız aslında. Karakter isimlerinin farklı seçilmesi okuru biraz yorabiliyor açıkcası. Toplumsal eleştiri ile mizahı bir arada bulmak ilginizi çekiyorsa tercih edebilirsiniz.   http://blog.milliyet.com.tr/memleketimin–delileri–romani/Blog/?BlogNo=389828 linkinde Memleketimin delileri hakkında çok daha detaylı bir yorum okuyabilirsiniz.

Tanıtım Bülteninden :

 Bir varmış bir yokmuş,evvel zaman içinde kalbur saman içinde…Masal bu ya,bir ülkede adı sanı belli olmayan birçok insanın yaşadığı bir yerleşim yeri varmış.Buraya masalcılar Memleketim adını vermişler. 
Memleketimin kasaba,belde,ilçe ya da vilayet olup olmadığı tartışmalı bir konuymuş.Girişinde yolun üzerindeki tabelada MEMLEKETİM–Nüfus:10001 yazıyormuş.Ancak sonradan tabelanın altına Hayır:10000 ibaresi eklenmiş.Görünen o ki birisinin nüfus miktarına itirazı vardı.Bu kişi İddiacı Veysel’di.Veysel’e göre burada yaşadığı varsayılan “Sıska Umut,çeyrek porsiyon bir insandı.O nedenle böyle bir kişi nüfus miktarının içinde gösterilemezdi.” 
Üzerine kısa kollu kahverengi bir tişort,altına kot bir pantolon,ayaklarına ise spor bir ayakkabı giymiş olan genç bir adam,oturduğu koltuğu arkasındaki kişiyi rahatsız etmeyecek bir şekilde azıcık yatırdı,başını otobüsün camına dayayıp gözlerini kapattı.Teypten “Gücüme gidiyor böyle yaşamak” şarkısı duyuluyordu. 
Bu kişi Memleketim’e yeni atanan Al–Makam’dı.Görevine resmen başlamadan önce çalıştığı eski işyerinden yıllık iznini almış,yeni görev yerini kimseye haber vermeden incelemek üzere yola çıkmıştı.Bu görevi kabul edip etmeyeceğine incelemeden sonra karar verecekti.