KATEGORİLER

Bir Avuç Gökyüzü

Bir Avuç Gökyüzü Kategori: Roman Yazar: Çetin Altan Yayınevi: İnkılap Dil: Türkçe Sayfa: 230 Sayfa

BİR AVUÇ GÖKYÜZÜ–Çetin Altan / ROMAN

Darbe dönemi ve öteden beri devam edegelen baskıcı rejimi hicvederek sergileyen,  oldukça akıcı bir roman. Kitap bir dönem yasaklanmıştı.  Arzu ederseniz filmini de izleyebilirsiniz. olaylara bakışınıza etki edecektir.  http://missbaykus.blogcu.com/yasakli–kitaplar–bir–avuc–gokyuzu/10494670 linkinde romanla ilgili biraz daha ayrıntı okuaybilirsiniz.

Romanın konusu kısaca şöyle özetlenebilir ;

 Bir süre önce siyasi bir suç nedeniyle tutuklanmış olan Ahmet , bir türlü o acılı günlerin etkisinden kurtulamamıştır. Birlikte olduğu sevgilisi Neşe´nin  dışında herkese, herşeye kuşkuyla bakmakta, garip korkular içinde yaşamaktadır. Tüm korkularının karısı Ayşe´yle de paylaşması olanaksızdır. Çünkü, ilişkilerinin temelinde büyük bir uyumsuzluk yatmaktadır. Üstelik sürekli karısı tarafından suçlanır. Bir gece yarısı evlerine bir bekçi gelir. Ahmet gittiği karakolda cezasının kesinleştiği tebliğ edilir. Yedi gün içinde teslim olması gerekmektedir. Daha üç yıl ceza evinde yatacaktır. Ahmet, bu olay üzerine iyice bunalıma girir. Korkunç bir yalnızlığın içinde çırpınan Ahmet, çocukluk arkadaşı Hüseyin´den yardım bekler. Ne var ki Hüseyin gizli bir görevlidir. Ahmet´e yardım elini uzatır gibi görünmesine karşılık, amacı arkadaşını çıkmaza sokmaktadır. Ahmet´in şimdi seçeneği ne olacaktır? Cezaevine girip mahkumiyetini mi tamamlayacaktır, yoksa arkadaşı Hüseyin´in elinde bir oyuncak mı olacaktır.

Arka Kapaktan :

"Bir Avuç Gökyüzü", Çetin Altan´ın Bükreş´de, Paris´de, Buenos Aires´de de yayınlanmış bir romanı...

Roman, Türkiye´de ilk yayınlandığında "müstehcen" iddiasıyla hemen toplattırılmış, Altan da mahkemeye verilmişti. Uzun süren bir yargı sonunda 
kitap da, yazarı da aklandı. Daha sonraları "Bir Avuç Gökyüzü", Ümit Elçi´nin yönetmenliğinde sinemaya da aktarıldı. Başrollerde Zuhal Olcay ile Aytaç Arman vardı.

Çetin Altan bu romanında, siyasetçileriyle bürokratları çeteleşmiş adsız bir ülkede, çağına layık olmaya çalışmanın bedellerini çok değişik bir kurguyla anlatıyor. "Bu roman okuyucuyu yüreğinden yakalayarak, anlattığı öykülerdeki kahramanın gölgesi gibi, sonuna kadar, adım adım sürüklemekte..."
–Nouvelles Litteraries–