KATEGORİLER

Limon Ağacı

Limon Ağacı Kategori: Roman Yazar: Sandy Tolan Yayınevi: Pegasus Dil: Türkçe Sayfa: 400 Sayfa

 LİMON AĞACI – Sandy Tolan / ROMAN – Yakın Tarih

Belki çok akıcı olmayabilir ancak olaylara daha farklı bakabilmek adına zaman ayırmalı bu kitaba. İsrail´in kuruluş tarihçesini roman akışı içinde görmek mümkün. Okunmalı ve kitaplıklarda yer ayırmalı bu kitaba.

 onurumutlu.wordpress.com/  veya  kitaptelvini.blogspot.com.tr/ linkinde kitap ile ilgili çok faydalı bir sunuya ulaşabilirsiniz.

1967 yılının yaz aylarında, Altı Gün Savaşı’ndan uzak olmayan bir tarihte, genç bir Filistinli adam ve iki arkadaşı İsrail’in Ramla kasabasına giderler. Onlar kuzendir ve yaklaşık yirmi yıl önce ailelerinin terk etmek zorunda kaldığı, çocukluklarının geçtiği evi görmek isterler. Bir kuzenin yüzüne kapı kapanır, diğerinin ailesinin evi okula dönüştürülmüştür fakat öbür kuzen olan Bashir, kendisini içeri davet eden Dalia tarafından karşılanır. 
Bir Arap ve bir Yahudi ailesinin ilişkilerinin başlangıç noktası budur. Bashir babasının dikmiş olduğu limon ağacında bir sahipsizlik ve işgal duyguları içinde olur. 1948 yılında küçük bir çocuk iken Bulgaristan’dan kaçak olarak gelmiş olan Dalia Soykırım tarafından yok edilen bir umut ışığı görür. Onlar kaçınılmaz olarak kendi yazgılarını yaşamışlardır ve bu İsrail–Filistin tarihinin bir küçükevrenini oluşturmaktadır. 
İki genç insanın başlattığı diyalog bölgenin barış umudunu ortaya koymaktadır. Limon ağacı simgesel olarak bölgede huzurun mümkün olduğunu anlatmaktadır*. 

Çeviri de çok az hatalar olmasına rağmen, hem tarihin kalıntıları hakkında bilgi edinmek için oldukça güzel bir eser, okunulası. Okunmalı mutlaka…(Okur S.Özbek´in yorumu. antoloji.com dan alınmıştır).

 

Arka Kapaktan:

Olağanüstü bir öykü ve kurgusal olmayan bir anlatıma sahip olarak sizi saracak.–Sunday Times–Dalia ve Bashir´in zorluklarla dolu arkadaşlıklarını izleyerek, okuyucular dünyanın en inatçı çatışmasının birinci elden deneyimini yaşayacaklar. –Publishers Weekly–Hiçbir kitap daha zorlayıcı olamaz... ve bu kitap kesinlikle bu yıl okuyacağınız en iyi kurgu–olmayan çalışma olacak."–Christian Science Monitor–Yüzyılın yarısı boyunca İsrail–Filistin çatışmasının öyküsünü taşıyan tek bir ağaç varsa, o budur... Sandy Tolan bu ağacı bulmuştur ve onun aracılığıyla iki halkın acı ve tutkusunu gözler önüne sermiştir." –Milwavkee Journal Sentinel