KATEGORİLER

Leyla

Leyla Kategori: Roman Yazar: Alexandra Cavelius Yayınevi: Pegasus Dil: Türkçe Sayfa: 279 Sayfa

 LEYLA – Alexandra Cavelius / Roman – Biyografi

Ne yazık ki yaşanmış olaylar. Elinizden bırakmadan okuyacaksınız. Bittiğinde hem acıyı yakında tanımış hem de savaşın gerçek yüzünü bir kez daha yaşamış olacaksınız. Sinan Akyüz´ün İncir Kuşları ile birlikte aynı dönemi ve olayları paylaşan kitabı okumanızı ve gelecek nesillerinizin okumaları için kitaplığınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Kitabı okumamızı öneren ve paylaşan kitap dostumuza sonsuz teşekkürler.

mehmetkaplan.wordpress.com/ kitap hakkında bir değerlendirme bulabilirsiniz.

www.itusozluk.com/goster.php/it‰FC+s‰F6zl‰FCk+yazarlar‰FDn‰FDn+en+iyi+10+kitap+‰F6nerisi  okunması en yararlı 10 kitap arasında yer almış bu kitap ve bizde bu sıralamada yer almış olmasına katılıyoruz.

Arka kapaktan :

BOSNALI BİR KIZIN YÜREĞİNİZİ BURKACAK VE TÜYLERİNİZİ ÜRPERTECEK GERÇEK HAYAT ÖYKÜSÜ
Bosnalı Leyla büyük bir kâbusu atlatmıştı: Bosna’daki toplama kampında geçirdiği iki yılı. Binlerce kadının travma geçirmesine neden olan savaşın karanlık ve baskıcı yüzünü anlatan bir kadın… Onun isyankâr öyküsü ve acıyla dolu dokunaklı kaderi…
“Bu kitabın kapağını açmadan önce, cehenneme açılan bir kapının eşiğinde olduğunuzu bilmelisiniz. İnsan denilen yaratığın bütün kötülüklerini sergiye çıkarttığı bir coğrafyaya, Balkanlara adım atacaksınız… Kadınların beden ve ruhlarının nasıl lime lime edildiğini okurken “insan uygarlığı” denilen barbarlıktan kaçıp, en vahşi hayvanların şefkatli uygarlığına sığınmak isteyeceksiniz.”
–Sydsvenska Dagbladet.
Bu kadar acı ve yürek burkucu bir kitap okumadım. Ağlayarak elimden bıraktığım kitaba her seferinde geri döndüm. Korkunç bir öyküydü. Bir zamanlar basın organlarında Yugoslavya’nın adıyla birlikte duyduğum ‘etnik temizlik’, ‘toplama kampı’, ‘toplu tecavüz’ gibi sözcüklerin ne anlattığını bu kitapla anladım.
–Allt om Böcker

Balkanlarda neler olup bittiğini anlatan sarsıcı bir kitap. Leyla kendisinin ve başka kadınların yaşadıkları cehennemi haykırıyor… Bu kitabı sonuna kadar okuyup bitirmeden duramıyorsunuz.
–Svenska Dagbladet

 

Eğer yetkim olsa her okula insanlık dersi diye bir ders koyar ve bu kitabı herkesin okumasını zorunlu kılardım.
–Dagens Nyheter