KATEGORİLER

Tozkoparan

Tozkoparan Kategori: Roman Yazar: Thorvald Steen Yayınevi: İthaki Dil: Türkçe Sayfa: 190 Sayfa

 TOZKOPARAN – Thorvald Steen / ROMAN – Tarih

Selahaddin Eyyubi´nin yaşamından kısa bir kesitin olduğu , günümüzün dünyası ile geçmiş arasında gldip gelen oldukça farklı ve özellikle tarihi roman meraklılarının zevkle okuyacağı bir eser. 3 Yıldız verdik ve kitaplığımıza koyduk bu romanı.

Kitaptan : Hiç kimse bizim anlaşmalara sadık kalmadığımızı söyleyemeyecek. Hristiyanlar bizim onlara ne kadar iyi davrandığımızı her yerde hatırlayacaklar. Şimdi olmasa bile gelecekte böyle olacak. (sayfa 141)

haruncagan.blogspot.com/2011/08/tozkoparan.html den kitap ile ilgili okur yorumu okuyabilirsiniz.

Arka Kapaktan:

İskender´den Aslan Yürekli Richard´a, Haçlı ordularından Napolean´a, Hitler´e ve modern zamanlarda ABD´ye varıncaya dek defalarca topyekün saldırılara ve istilalara maruz kalmış, direnen ve bağışlayan Doğunun ya da Selahaddin Eyyubi´nin destanı... Ünlü Norveçli yazar Thorvald Steen, Tozkoparan´da, hem kendi yazgısını hem de yaşadığı iklimlerin yazgısını reddeden, barışçı ve bağışlayıcı Selahaddin Eyyubi´nin destansı yaşamını, oryantalist klişelere saplanmadan, tüm gerçekliğiyle ve ustalıkla betimlemektedir. 


ABD´nin Irak işgalinin ertesinde yolu Şam´a düşen Norveçli bir yazarın öyküsüyle başlayan ve tarihin derinliklerine uzanan Tozkoparan, gerilim ve karşıtlıkları ustaca kullanarak Norveçli yazarın öyküsüyle Müslüman kumandanın yaşamını iç içe geçirmekte, geçmişin bugüne gemen olduğu tarihsel bir kesiti modern bir öyküyle harmanlamaktadır. Tozkoparan, Steen´in yazarlığında yeni bir aşama. 


Yazar bu romanıyla, belki de hiç olmadığı kadar olgun, güçlü ve orijinal. Bu nedenle sanırım Tozkoparan, Steen´in gerçek anlamda Türkiye okuyucusuyla da buluşmasının eseri olacak. 

– Mehmed Uzun–