KATEGORİLER

Operasyon

Operasyon Kategori: Roman Yazar: Selman Kayabaşı Yayınevi: Yakın Plan Yayınları Dil: Türkçe Sayfa: 272 Sayfa

 OPERASYON – Selman Kayabaşı / ROMAN – Yakın Tarih

Kurtlar Vadisi´ni andıran bir kitap olmuş. Sanki anlatılanlar yaşanmış gibi geliyor okurken. Başta Muhsin Yazıcıoğlıu olmak üzere Abdullah Çatlı, Alpaslan Türkeş, Korkut Özal ve muhtemelen Hakan Fidan olmak üzere bir çok tanıdık sima ve olay anlatılıyor kitapta. Sık sık akılda soru işaretleri uyandırıp ilgiyi yüksekte tutuyor roman. Her şeye rağmen ´´Kutsal Devlet´´ mitini öne çıkardığı için biz bu romana kitaplığımızda yer vermeyi düşünmedik.

internetyazari.com/ linkinde roman ile ilgili daha detaylı bir yorum okumanız mümkün.

·         https://www.facebook.com/pages/Kitap–Okumak–‰C4‰B0ster–misin/327927040637181

·         http://www.youtube.com/user/KitapOkumak

https://twitter.com/kitap_okumak

Arka Kapaktan : 

1912´den sonra Türkiye´yi Karar Odası yönetti. Lideri bir İngiliz´di. ve o gece, Karar Odası´na operasyon düzenlendi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bağımsız bir devlet olarak mı kuruldu, yoksa? Birinci Dünya Savaşı´nın galibi İngiltere, Türkiye´yi nasıl ve kimler aracılığıyla yönetiyordu? Sultan Abdülhamid devrilirken kurulan National Bank of Turkey (Türk Milli Bankası) hangi amaçla kurulmuştu? Bankanın genel müdürlüğüne, neden İngiltere´nin sömürge valiliğinde çalışan Sir Henry Babington Smith atandı? Sultan Abdülhamid´i deviren kadro ile National Bank of Turkey´in nasıl bir ekonomik ilişkisi vardı? 1908 Meşrutiyetinden hemen sonra Mezopotamya petrollerinin tamamı, Turkish Petroleum Company üzerinden nasıl bu bankaya ve İngilizler´e bırakılmıştı? 


Birinci Dünya Savaşı´ndan sonra İngilizler, diğer sömürge eyaletlerinde olduğu gibi Türkiye için de aynı yönetim modelini mi kurdu? "Karar Odası" adı verilen yapı nasıl oluşturuldu ve kimler bu yapının içinde yer aldı? Cumhuriyet tarihimizdeki kritik kararlar, uygulanan siyaset, ekonomik projeler Karar Odası´nın kontrolünde miydi? Millî yapının, Karar Odası´na sızdırdığı komutanlar, işadamları, akademisyenler, gazeteciler kimlerdi? Suikastlar, terör örgütleri, çeteler, mafya ve siyaset dünyası... Karar Odası, bir ülkeyi nasıl yönetiyordu? Milli yapı, Karar Odası´na ne zaman ve nasıl bir darbe vurdu? Millî yapıya uyanma emri ne zaman, kim tarafından verildi? Teşkilat, Muhafız, Hanedan kitaplarının yazarı Selman Kayabaşı, bu kez ABD ve İngiltere´nin ortak yönettiği gizli yapıya düzenlenen operasyonu ve operasyonun kodlarını deşifre ediyor.