KATEGORİLER

İstanbullular

İstanbullular Kategori: Roman Yazar: Buket Uzuner Yayınevi: Everest Dil: Türkçe Sayfa: 536 Sayfa

İSTANBULLULAR – Buket Uzuner / ROMAN 

Buket Uzuner´in her zaman ki akıcı uslubu ile kolayca okunan ve çarpıcı karakter tahlilleri ile okunası bir İstanbul kitabı.  

blog.milliyet.com.tr/istanbullular––istanbullular–i–okumali––/Blog/

Arka Kapaktan :

Yaz 2005. Yalnızlıklar ve imkânsız aşklar şehri İstanbul. Atatürk Havalimanı. Belgin, Ayhan ve diğerleri… Sonunda artık hiçbirinin eskisi gibi olmayacağı 4 saatlik serüven.

İstanbullular romanı, Atatürk Havalimanı dış hatlar terminalinde, sevse de sevmese de hepsinin İstanbul’ la gönül, iş, ekmek, yurt ve/veya kimlik bağları olan, 15 kişinin hayatla, kendileriyle, hiç beklenmedik büyük bir tehditle ve İstanbul’ un kendisiyle yüzleşmelerinin hikâyesini anlatıyor.

 İstanbul’un kendisinin de bir anlatıcı– karakter olduğu roman, modernitenin ve şehrin sınırında; genetik bilimciden–gurbetçi işçiye, taksi şoförunden–ünlü bir heykeltıraşa, tuvalet temizlikçisinden–mimarlar odası eski başkanına kadar İstanbullu 15 kişinin yollarının kesiştiği bir ortamda, yüzyılımızın göçlerle genişlemiş İstanbul’ undan, dolayısıyla Türkiye’ sinden bir kesit sunuyor. Bir İstanbul romanının en olmazsa olmazı aşksa elbette baş köşede yer alıyor!