KATEGORİLER

Dava

Dava Kategori: Roman Yazar: Franz Kafka Yayınevi: Can Yayınları Dil: Türkçe Sayfa: 244 Sayfa

 DAVA – Franz Kafka / ROMAN 

Yazarın yarım kalmış , ölümünden sonra tamamlanıp basılmış eseri. Toplum da bulunan hiyerarşik yapıyı ironik bir şekilde ortaya koyuyor. Klasikler arasında yer alan bu eseri okumak çok kolay olmasa da bir müddet sora olaylara kendinizi kaptırıyorsunuz. Kitaplıkta bulunmalı ve okunmalı deriz. "Bir kitap başımıza inen bir darbe gibi bizi sarsalamıyorsa neden zahmet edip okuyalım ki?" Franz Kafka 

www.kafkaokur.com/  linkinden tr.wikipedia.org/wiki/Dava_(roman,_Kafka)  veya bu adresten kitapla ilgili çok detaylı bir değerlendirmeye ulaşabilirsiniz.

·         http://www.youtube.com/user/KitapOkumak

                    https://twitter.com/kitap_okumak                                 

                           https://www.facebook.com/pages/Kitap–Okumak–‰C4‰B0ster–misin/327927040637181

Arka Kapaktan :

1883–1924 Çek asıllı Avusturyalı öykü ve roman yazarı. 

İnsanın korkularını, yalnızlığını, kendi kendine yabancılaşmasını ve çevresiyle iletişimsizliğini dile getirmiştir. Çok farklı açılardan yorumlanan yapıtlarını, konu ve biçim açısından edebiyat tarihinin belirli bir akımı içerisine yerleştirmek zordur. 

Kafka´nın yaşamı ve kişiliği ile ilgili önemli ipuçları mektupları ve günlüklerinde yer alır. 

Günlükleri onun kişiliğinin anlaşılmasında, çevresiyle zor ilişki kurabilmesinin ve evlilikten kaçmasının nedenleri konusunda yardımcı olur. Kafka´nın çevresiyle ilişkilerini en aza indirgeyerek kendini yazarlığa verdiği yaşama biçimini ve dünyasını açığa vurur. 

Dava; kahramanın açıklayamadığı bir nedenle alışageldiği yaşamından uzaklaştırılıp yepyeni bir çevreye gözlerini açmasıyla başlar. Belli bir suçu olmamasına karşın kendini savunma çabasına düşer. Hiçbir yargıçla yüz yüze gelmez, roman boyunca yargı mekanizması içinde kaybolup gider. 

Önemli eserleri; ´Bir Savaşın Tasviri´, ´Felice´ye Mektuplar´, ´Sevgili Milena´, ´Taşrada Düğün Hazırlıkları´, ´Babaya Mektup´, ´Dönüşüm´, ´Amerika´, ´Dava´ ve ´Şato´dur.