KATEGORİLER

Yüzüncü Ad

Yüzüncü Ad Kategori: Roman Yazar: Amin Maalouf Yayınevi: Y K Y Dil: Türkçe Sayfa: 403 Sayfa

 YÜZÜNCÜ AD / Amin Maalouf / ROMAN – Tarih

Yazarın uslubuna alışmış olanlar bu kitabını da okuyacaklardır muhtemelen. Oldukça akıcı olmasına rağmen kitap bittikten sonra geriye çok şey kalmıyor nedense. Her şeye rağmen kitaplığımızda yer verdik. Ne de olsa yazarı Amin Maalouf ve hiç bir şey yapmazsa bile okuma alışkanlığını pekiştiriyor kitap.  www.yorumhane.org/amin-maalouf-yuzuncu-ad-baldassarenin-yolculugu/  bu adreste kitap hakkında kısa, öz bir değerlendirme bulabilirsiniz.

·www.youtube.com/user/KitapOkumak/videos       www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/

Kitaptan : *** Gözleri olanlara dünyada görülecek hiç bir şey olmadığını söylemek zordur.Ne var ki gerçek bu inanın bana.Dünyayı tanımak için dinlemek yeter, yolculuklarda görünenler bir aldatmacadır yalnızca.Gölgelerin peşinde başka gölgeler.Yollar ve ülkeler, önceden bilmediğimiz hiçbir şey öğretemez bize; gecenin dinginliğinde kendi içimizde dinleyebileceklerimizden başka hiçbir şey?

***Kuran’da tanrının doksan dokuz adının geçtiğini bilmeyen yoktur; kimileri sıfat demeyi yeğliyor bunlara.Bağışlayıcı,Öç alıcı,Akıl Sır Ermez, Açıkça Görünen,Her Şeyi Bilen,Son Hükmü Veren,Varlığının Sonu Olmayan…Dinsel geleneğinde doğruladığı bu sayı, meraklı kafalarda aslında kendiliğinden akla gelen şu soruyu doğurmuştur her zaman: bu sayıyı tamamlayan gizli bir yüzüncü ad yok mudur?Peygamber’in kimi din bilginlerince yadsınan ama kimilerinin gerçek kabul ettiği bazı hadisleri,aslında böyle yüce bir adın var olduğunu ve bu adı ağza almanın , her türlü tehlikeden kurtulmak için ya da Tanrı’nın herhangi bir dileği yerine getirmesi için yeterli olduğunu belirtiyor.Nuh bu adı biliyormuş, deniyor ve bu sayede yanındakilerle kurtulabilmiş Tufan’dan

***İnsanların çoğunun kendi yaşamlarıyla ne yaptıklarını, zekalarını nasıl kullandıklarını gördükçe, beni kendileri gibi sevmelerini istemek gelmiyor içimden.

***Başkaları konuştukları gibi yazarlar, ben sustuğum gibi yazıyorum.

***

Arka Kapaktan :

Doğu´daki son Cenevizlilerden, antika tüccarı Baldassare Embriaco,1665 yılı sonlarında, soyunun yüzyıllardır yaşadığı Lübnan´dan yollara düşer. Ertesi yıl, İncil´e göre ´Canavar´ın Yılı´dır. Kimilerine göre düpedüz Mahşer: Kan, ateş, yıkım ve her şeyin sonu... Zamanın sonu! Dünyayı ve Baldassare´yi kurtarabilecek tek şeyse, Yüzüncü Ad´dır. Kismelerin göremediği bir yazma kitap ve bu kitapta açınlandığı söylenen bir ad: Allah´ın, Kuran´da anılan doksan dokuz adının, sıradan ölümlülere bildirilmemiş olan yüzüncüsü... , Tanrı´nın gizli ve yüce adı... Yüzüncü Ad´ın peşinden önce İstanbul´a uğrar Baldassare´nin yolu; oradan İzmir´e, Sakız´a, Cenova´ya, Amsterdam´a, sonra da Londra´ya. Konya´da vebanın kıyımına, İzmir´de Sabetay Sevi´nin şaşırtıcı başkaldırısına, İngiltere´de büyük Londra yanıgınına tnık olur. Korku, şaşkınlık, düşkırıklığı, umut ve aldanma, menzil taşlarıdır bu uzun yolun. Bir de en beklenmedik anda yolcunun karşısına dikiliveren aşk. Sevincin, mutluluğun tek kaynağı aşk! ..