KATEGORİLER

İki Yeşil Susamuru

İki Yeşil Susamuru Kategori: Roman Yazar: Buket Uzuner Yayınevi: Everest Dil: Türkçe Sayfa: 300 Sayfa

 İKİ YEŞİL SUSAMURU – Buket Uzuner / ROMAN – Psikoloji

Uzun bir aradan sonra,  5 Yıldızlılar rafına koymaya değer gördüğümüz çok güzel bir eser oldu İki Yeşil Susamuru. Aile kurumunun önemini vurguluyor temelde roman. Parçalanmış ailede çocuğun psikolojisini ve büyüdüğünde nasıl yalpaladığını , bir türlü kendini bulamayaşın öyküsü olmuş. Hem bir solukta okuyorsunuz hem de yuva kurmanın sorumluluğunu, yuva yıkmanın sonuçlarını , roman akışı içinde özümsüyorsunuz. Bu eseri, okuyun, okutun, kendinize, ailenize, topluma çok şey katacak, iyi ki okumuşum diyeceksiniz.Yazara ve kitabı okumamızı öneren kitap dostuna çok teşekkür ederiz.

http://blog.milliyet.com.tr/iki–yesil–su–samuru–––buket–uzuner/Blog/?BlogNo=50018

www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/   www.youtube.com/user/KitapOkumak/videos

Kitaptan :***İnsan çok sevdiğine dokunmak ister. Dokunmak, sevgiyle yapılınca çok güzeldir.

***Eski sevgililer, birer anıdır sonuçta. Ama çocuklar öyle değil, onlar eskimiyor, aksine her gün daha canlanıyorlar. Çocuklar geçmişin istenmeyen yanlarını da cebimizde taşıtan cüzdan gibidirler.

***Aslında pek bir farkı yoktu. Ha anneniz gitmiş, ha babanız... On dört-on beş yaşlarında bile olsanız aldatılmış, yaralanmış, aptal yerine konmuş gibi hissediyorsunuz kendinizi. Yani haksızlığa uğruyorsunuz. Anneniz mutlu, son yıllarda hiç görmediğiniz denli neşeli ve canlı görünüyor. Babanıza bakıyorsunuz; biraz şaşkın, biraz uyuşmuş, ama kendi deyimiyle ´artık bir karar verebilmekten ötürü kafası dinç´ bir adam oluvermiş. Mutsuz ve huzursuz olan bir tek sizsiniz!

***Zihniyetimizi değiştirmeliyiz. Hareket eden, eylemci, sahip olmadan başaran, başarısıyla gururlanıp kendini üstün saymayan insan tipi yetiştirmeliyiz! Bunu başarmak ancak doğaya dönük; doğa, hayvan ve insan sevgisini aşılayarak mümkün olabilirdi. Ancak böylesi tüketim hırsıyla koşullanmış, gurur ve yarış üzerine kurulu toplumlarda düşündüklerini gerçekleştirmek hiç de kolay değildi ama olanaksız da değildi.

***Birinin iyi niyetini istismar etmek, o iyi niyetin başkalarına sunulmasını da yok eder.

***İyi ama, kendini sevmeyen, kimi sevebilir ki?

***Yaşamın yolu gibi, ölmenin yolunu da kendimiz seçmeliyiz.

 

Arka Kapaktan :

Buket Uzuner´in içten, duyarlı ve mizah dolu üslubuyla yazdığı çağdaş bir roman. ´İki Yeşil Susamuru, Anneleri, Babaları, Sevgilileri ve Diğerleri´ çevre politikasına, aşka, enerji sorununa, kadın–erkek ilişkisine alternatif çözümler arayan aydın ve farklı bir çiftin öyküsü, bir ´modern zamanlar´ romanı. ´İki Yeşil Susamuru´, iyi romandan kafa cimnastiği beklentisi içinde olan kültür seçkinlerine de bir şeyler sunuyor; hem biçim hem de öz açısından.´ –Gürsel Aytaç– ´Buket Uzuner iki katmanlı romanında çağdaş bir kadının portresi çevresinde aile, sevgi ve intiharı sorguluyor.´ –Milliyet Sanat