KATEGORİLER

İncir Kuşları

İncir Kuşları Kategori: Roman Yazar: Sinan Akyüz Yayınevi: Alfa Dil: Türkçe Sayfa: 314 Sayfa
 İNCİR KUŞLARI – Sinan Akyüz / ROMAN – Biyografi
Bosna´ da iç savaş yıllarında yaşanmış olayların, evet ne yazık ki gerçek olayların üzerine kaleme alınmış bir eser. Hem akıcı hem de savaşın acımasızlığını bir kez daha hatırlatan bir kitap. Okunmasını öneririz. 
Yazar ile söyleşiden;
Gerçek hikayeler yazmayı tercih ediyorsunuz. İncir Kuşları romanının hikayesi mi size geldi, yoksa siz mi hikayeye gittiniz?
Aslında ben hikayeye gittim. Bosna–Hersek, Türkiye maçına giden bir arkadaşım beni de davet etti. Ben de futbolla çok ilgili olmadığı halde ülkeyi çok merak ettiğim için turistik bir gezi amacıyla Bosna’ya gittim. Orada keyifli bir grupla sohbet ederken Halide Hanım, savaş döneminden bahsetti ve Suada’nın hikayesini anlattı. Aslında üç kız kardeşin hikayesini anlattı…
 
Hikayeyi dinlediğim günün üzerinden yıllar geçti, ama aklımda hep aynı hikaye vardı. Ve bir gün Halide Hanım’a e–posta attım, Suada’yla beni bir araya getirmesini istedim.
 
Çok etkilendiniz anlaşılan. Kaç yıl boyunca atamadınız aklınızdan?
4 yıl boyunca bir türlü atamadım hikayeyi kafamdan. Ama elimde de yazmam gereken hikayeler vardı, hepsini sıraya koymuştum. Bir buçuk sene önce Halide Hanım aracı oldu ve Suada’yla bizi Bosna’da bir araya getirdi. Günlerce konuştuk.

“ÜÇ GÜN KAPISINDA OTURUP BEKLEDİM”
İncir Kuşlar’ında sadece Suada’nın değil pek çok kadının da tüyleri diken diken eden hikayesine tanık oluyoruz. Onlarla nasıl iletişime geçtiniz?
Kesinlikle. Aslında Bosna’ya gittiğimde sadece Suada’nın değil birçok kadının hikayesini dinlemek istedim. Ülkede savaş döneminde esir düşmüş ve tecavüze uğramış kadınların dernekleri var. Oraya gittim görüşmek istedim, ama onlar istemedi. Mesela 3 gün Memnune Hanım’ın ofisinin kapısında oturdum. En sonunda biri çıktı ofisten ve dedi ki “Şu taksiye binin, sizi Memnune Hanım’a götürecek”. Onun sayesinde de yan karakterlerin iletişim adreslerini aldım.
https://www.facebook.com/pages/Kitap–Okumak–‰C4‰B0ster–misin/327927040637181
https://twitter.com/kitap_okumak
 
Kitap hakkında iki yoruma aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz;
http://www.hayatadokunansatirlar.com/   ve    http://tullyslittleworld.blogspot.com/
Arka Kapaktan:
 Sinan Akyüz´den Yüreğinize Dokunacak Bir Kitap!Boşnak Kızın Bir Solukta Okunan Gerçek Hikâyesi...Çok satan romanlarıyla tanınan ve geniş okur kitlesine sahip yazar Sinan Akyüz yine ses getirecek son kitabıyla okurlarını selamlıyor. Alfa Yayınları´ndan çıkan İncir Kuşları´nda yazar, Bosnalı bir genç kız olan Suada´nın gerçek yaşamından yola çıkıyor. Okuru savaşın ve aşkın yakıcı gücüne tanıklığa davet ediyor.Bosna tüm bilinmeyenleriyle ilk kez Sinan Akyüz kalemiyle yazıldı...Sinan Akyüz dünyanın seyirci kaldığı bir soykırımı Suada´nın öyküsüyle yeniden gündeme getiriyor. Yakın tarihi edebiyatla buluşturan yazar, aşkın içinde "savaşı ve şiddeti", savaşın içinde de "aşkı ve inancı" ustalıkla harmanlıyor. Bu romanla Bosna Savaşı´nın bilinmeyen bambaşka bir yüzü gün ışığına çıkarken; kitap okuyucusuna sürpriz bir sonla veda ediyor. Aynı ırktan geliyorlardı. Aynı dili konuşuyorlardı. Bir tek dinleri farklıydı. Biri Müslüman Boşnak genci, diğeri ise Hıristiyan Sırp´tı. İkisi de konservatuardaki aynı Boşnak kızına âşık olmuşlardı. Ve bir gün bu iki genç, güzeller güzeli Suada´ya aşklarını ilan ettiler. Ancak gençlerden biri aşkına karşılık bulmuş, diğeri ise "Kalbimde iki kişiye yer yok" cevabını almıştı.Takvim yaprakları 6 Nisan 1992´yi gösterirken bir bomba düştü beyaz zambakların açtığı yüreklere... Suada patlak veren savaşın estirdiği rüzgârda âdeta savrulan bir yaprak gibiydi. Savruldu, savruldu, savruldu.. Sonra da kader onu bir zamanlar ´hayır´ dediği genç adamın eline esir düşürdü. Genç adam, o gün ela gözlü çöl ahusuna bakmış "Kader bizi ne inanılmaz bir şekilde birleştirdi, görüyor musun Suada?" demişti.Modern zamanlarda Avrupa´da yaşanmış bir soykırımda, kadere inananların romanıdır İncir Kuşları..