KATEGORİLER

Barbarları Beklerken

Barbarları Beklerken Kategori: Roman Yazar: J. M. Coetzee Yayınevi: İthaki Dil: Türkçe Sayfa: 203 Sayfa

 BARBARLARI BEKLERKEN – J.M.Coetzee / ROMAN

Best Seller listesine girmiş veya ödüllü hele Nobel Ödüllü kitaplara karşı daha ketum davranırız öteden beri. Ancak bu kitabı bize hediye eden ve okumamızı öneren kitap dostumuza teşekkür ederiz. Savaş, asker sınıfının acımasızlığı, işkence, yalnızlık ve cinsellik gayet yalın fakat bir o kadar da etkileyici anlatılmış kitapta. Aman aman akıcı olmamakla beraber okunmasında ve kitaplıkta bulunmasında yarar olduğu kanaatindeyiz.

Kitaptan :

 “Hiçbir insan yalnız yaşamak için yaratılmamış”

´´Herkes kendine uygun şekilde ölür.´´

´´Hayat geleceği düşünüp endişelenmeyecek kadar kısa.´´

  dipnotkitap.wordpress.com/2009/10/06/j-m-coetzee-barbarlari-beklerken/  adresinde kitap ile ilgili yorum okuyabilirsiniz.

http://www.youtube.com/user/KitapOkumak  www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/

Arka Kapaktan :

Nobel ödülü sahibi J. M. Coetzee, bu romanında hayalî bir imparatorlukta geçen olayları anlatıyor. Ancak, yazarın 1970ler Güney Afrikasına gönderme yaptığını seziyoruz. Geniş topraklara yayılmış bir imparatorluğun en ucundaki bölgede yaşayan Barbarlar, sözümona, ayaklanmak, imparatorluğu tehdit etmek üzeredirler. Onları bastırmak bahanesiyle merkezden gönderilen Albay ve emrindekiler, müthiş bir işkence ve kıyım başlatırlar. Bu olaylar, o bölgede görevli, yıllardır başkentin yüzünü görmemiş Sulh Yargıcının ağzından aktarılır. Barbarları Beklerken, ürkütücü bir zorbalığın öyküsünü dile getirmekle birlikte, öncelikle bir aşk, sevecenlik, bağışlama ve insancıl duygular romanı. Coetzee roman kişilerini, olayların geçtiği ortamı öylesine ustaca aktarıyor ki, karakterlerin hiçbiri karikatürleşmeden, iyi ve kötü yanlarıyla somutlaşıyor. Coetzee zorbalara da, onların kurbanlarına da aynı insancıl tavır içinde yaklaşıyor. Barbarları Beklerkeni okurken, bir yandan az gelişmiş ülkelerde yıllardır oynanan siyasal oyunları izleyecek, öte yandan alışılmadık ama gerçek, sarsıcı bir aşka tanık olacaksınız.