KATEGORİLER

Savaş Ve Barış

Savaş Ve Barış Kategori: Roman Yazar: Tolstoy Yayınevi: Antik Dünya Klasikleri Dil: Türkçe Sayfa: 548 Sayfa

 SAVAŞ ve BARIŞ – Lev Tolstoy / ROMAN – Dünya Klasikleri

Bu tür kitaplara puan vermek kolay değil. Bizi takip edenler bilirler, puanlamada ki temel kriterimiz okuduğumuz kitabın akıcı olup olmadığıdır, Yoksa eleştirmek gibi bir niyetimiz hiç bir kitap için olmamıştır. Bu dev eserde uslubunun ağırlığı nedeni ile 3 Yıldızlılar rafına koyduk. Bu tür eserlere belli bir okuma alışkanlığı edinmeden başlamamak gerektiği kanaatindeyiz. Her şeye rağmen ilk fırsatta okunmalı.

Bize bir kitap dostumuzun hediyesi olarak gelen bu baskı tabii ki kısaltılmış baskı olduğunu hatırlatmamızda yarar var.

 https://www.facebook.com/pages/Kitap–Okumak–‰C4‰B0ster–misin/327927040637181

Arka Kapaktan:

Tolstoy ´Savaş ve Barış´ta tarih, savaş ve savaşın aktörleri konusunda kendine özgü kavrayışını sergiler. Kendisinin de mensubu olduğu Çarlık Rusyası aristokrasisinin zaaf ve çelişkilerini, Rus halkının bakış açısından ele alır. O, bu sınıfın hem içinde hem dışındadır. Savaşın yıkımlarını, soylu sınıfın geçirdiği sarsıntıyla bağlantılı olarak sunarken, tarih birey ilişkisinde, bireye hep acıların düştüğünü söyler. Ona göre, ´İnsan Tanrı´ ya inanmıyorsa, bu acılara katlanması olanaksızdır.´ Tarih ve savaşlarla inancın evrenini karşı karşıya getiren bu anlayış, bu romanı bitirdikten sonra ilk ve en derin bunalımını yaşayacak olan Tolstoy´ un kendi bölünmüş dünyasının da bir yansımasıdır. ´Savaş ve Barış´: Tarihin akışını değiştiren direniş. 

Okur Yorumu: (Antoloji.com dan alınmıştır)

Rüzgar Elif :

Dünya Klasikleri tam metin ve orijinal dil çevirisinden okunmalıdır. Bu kitabın özet ve de İngilizceden çevirilerini okunduğunda tat vermiyor. Sahafçılardan eski baskılarına ulaşabilirseniz ve bu kitabı da okumanızı tavsiye ediyorum. Zira kitabın içinde 600´den fazla roman kahramanı var, tamamını okumayınca kitap kopuk kalıyor. Rusların büyük yazarlarından ikisi olan Tolstoy ve Dostoyevski bir çok yerde karşılaştırılmıştır. Tolstoy´un zengin, Dostoyevski´nin ise fakir bir hayat yaşadığı bilinmektedir. Son olarak insanın iç dünyası deyince Dostoyevski, dış dünyası denince Tolstoy akla gelir.. 

Savaş; kitapta genel hatlarıyla anlatılan savaş Napolyon´un 1812 yılı Rusya Seferini içermektedir. Fransa ile Rusya arasında geçen bu kanlı savaşı Ruslar kazanmıştır ve bu savaş sonucunda Fransa´da Napolyon´a olan güven sarsılmıştır. İlerleyen yıllarda Napolyon tahtı bırakmak zorunda kalmıştır.. 

Barış; kitapta barıştan kasıt elit, zengin Rusların kendi aralarında yaşadıkları aşklardır. Kitabın her sayfası savaşı anlatmıyor. Özellikle savaşın durgunlaştığı bölümlerde saray ya da saraya yakın insanların aşkları, tutkuları, ihanetleri, ayrılıkları, yalnızlıkları anlatılıyor.. 

Vatanseverlik; bu savaş Rus tarihinde Vatanseverlik Savaşı olarak yerini almış ve büyük bir zafer olarak kabul edilmiştir. Ruslar arasında milliyetçiliğin kıvılcımlarının görüldüğü ve yayıldığı dönüm noktalarından biridir. İlerde gerçekleşecek Rus Devriminin izlerini bu savaş sonucunda görmek mümkündür..