KATEGORİLER

İskender

İskender Kategori: Roman Yazar: Elif Şafak Yayınevi: Doğan Dil: Türkçe Sayfa: 443 Sayfa

İSKENDER - Elif Şafak / ROMAN 

Sürükleyici , kişisel ve sosyal tespitlerde bulunup, hikayenin akışı içinde okuyucunun belleğinde bu tespitleri yerleştiren, gayet başarılı bir roman. Irkcılığın ne kadar vahim sonuçlar ortaya çıkarabileceğini her zaman ki akıcı üslubu ile işlemiş yazar. Toplumsal meselelerin ırkçılık yaklaşımları ile çözüleceğini zanneden zihinlere özellikle okutulması gereken bir kitap. Hayatınıza dokunacak, iz bırakacak bir eser. Biz,okuduk, Beş Yıldız verdik, çocuklarımıza okumalarını önermek üzere kütüphanemizdeki yerine koyduk. Tavsiye ediyor ve yazarımız Elif Şafak´a hayatımıza katkılarından dolayı bir kez daha teşekkür ediyoruz.   kontrast9.blogspot.com/2011/08/iskender-elif-safak.html arzu ederseniz bu linkten bir kitap okurunun İskender ile ilgili oldukça detaylı değerlendirmesini okuyabilirsiniz.

Kitaptan: ***Öfke zararlı şey; adamı kanser eder...

***"Her birimiz öldükten sonra uyandığımızda O bize dört soru soracak: Vaktini neyle geçirdin? Paranı nereden edindin? Gençliğini nasıl harcadın? Ve dördüncü soru, çok önemli: Sana verdiğim bilgiyi ne yaptın?

***Bir otomobilin benzine nasıl ihtiyacı varsa insan zihni de fikirlere gerek duyar. Fikirler de kitaplarda bulunur.

***Anneler ölünce hemen cennete gitmezler. Yeryüzünde biraz daha kalıp çocuklarına göz kulak olabilmek için Tanrı´dan özel izin alırlar. Fani ömürlerinde evlatlarıyla aralarında her ne geçmiş olursa olsun.

*** İnsan yüreği soba gibi. Sıcaklık üretiyor, enerji yayıyoruz. Ama başkalarını suçlayınca, onları karalayınca, dedikodu yapıp kem konuşunca enerji kaybolur. Yüreğimiz soğur.

twitter.com/kitap_okumak www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/  www.youtube.com/user/KitapOkumak/videos  

 

Arka kapaktan:

Şu  hayatta  insan en çok sevdiklerini acıtır... 

En derin yaralar  ailede  açılır, kabuk tutsa bile kanar hikâye, içten içe... 

Aşkı  aramadan  evvel, düşün bir, ya benden nasıl bir âşık olur? İnsanın sevdası karakterinin yansımasıdır. Sen kavgacı isen, ha bire öfkeli, aşkı da bir cenk gibi yaşarsın. Gönlü pak olanın sevgisi de saf olur. Şu  hayatta  insan en çok sevdiklerini acıtır. En derin yaralar ailede açılır, kabuk tutsa bile kanar hikâye, içten içe... 

Attığımız her adım, yaptığımız her işte kendimizi yansıtırız. Budur çözülmesi gereken bilmece..