KATEGORİLER

Huzur

Huzur Kategori: Roman Yazar: Ahmet Hamdi Tanpınar Yayınevi: Dergah Dil: Türkçe Sayfa: 419 Sayfa

 HUZUR – Ahmet Hamdi Tanpınar / ROMAN

Bize sorarsanız, Huzur´un kitaplıkta bulunmaması büyük eksiklikdir. Dili biraz eskimeye başlasa da, ortalama bir kitap okurunun eline aldığında bırakamayacağı, bir çok farkındalıklar yaşanacak, iyi ki okumuşum denilecek bir ´´Eser´´.

youtube / Kitapokumak

Arka Kapaktan :

´Zaten biz ne kadar ´bizim olanı, bize tanıdık olanı´ bilinçaltına itersek itelim, o, gün gelip hortlayacaktır; olumlu ya da olumsuz olarak. Bugün Türkiye´de yaşamakta olduklarımız bunun açık bir örneğidir. Demek ki Tanpınar, atlayabilmek, ufuk değiştirebilmek için bir yerlere basmak gerektiğini söylemekte çok haklı. Tanpınar´ın üzerine herhangi bir etiket yapıştırılmadan tekrar tekrar okunması ve üzerinde düşünülmesi gereken bir yazar, büyük bir kültür adamı olduğunu düşünüyorum.´ 

Zeynep Bayramoğlu, Huzursuz Huzur ve Tekinsiz Saatler´de Tanpınar´ın Huzur ve Saatleri Ayarlama Enstitüsü romanlarını yeni bir bakış açısıyla ele alıyor. Huzur´daki müzikalite, bütünlük, sentez, devamlılık Saatleri Ayarlama Enstitüsü´nde kırılmış, yekpare zaman zinciri kopmuştur; etrafa artık bir takım kakofonik gürültüler hâkimdir.