KATEGORİLER

Uçurtma Avcısı

Uçurtma Avcısı Kategori: Roman Yazar: Khalid Hossaini Yayınevi: Everest Dil: Türkçe Sayfa: 375 Sayfa

UÇURTMA AVCISI – Khaleed Hosseini / ROMAN – Biyografi

 ‘’San Jose Üniversitesi’ndeki yaratıcı yazarlık öğretmenimiz,basmakalıp deyimler içim şöyle derdi;’Onlardan vebadan kaçar gibi kaçın’.Sonra da ,kendi şakasına gülerdi.Sınıf da onunla birlikte gülerdi,ama ben yerinde kullanılan klişelerin şu ‘cuk oturma’ özelliğiyle insana bir kestirme yol sunduğunu düşünürüm.’’…Yazar romanın bir yerinde bu cümleleri kullanmış.Biz de şimdi bu roman için ‘cuk oturan’ bu deyimi kullanmak istiyoruz;’’Elinizden bırakamayacaksınız,olağanüstü…’’

 Kitabı bize okunması için tavsiye eden genç üyemize şükranlarımızı buradan sunmak isteriz. Okuyun ve sizde zaten bu kitabı okuduktan sonra kütüphanenize koyacağınıza inanıyoruz.

Kitabın filmi de çevrildi. Bize kalırsa kitap filmden daha etkileyici.

  okudumokudunokudu.blogspot.com/2012/09/ucurtma-avcisi-khaled-hosseini.html#more  veya  kitaplarimolmadanasla.blogspot.com.tr/search    adresinde kitap hakkında güzel bir değerlendirmeye ulaşabilirsiniz.

Kitaptan: ***"...Yalnızca bir günah vardır, tek bir günah. O da hırsızlıktır. Onun dışındaki bütün günahlar, hırsızlığın bir çeşitlemesidir."

"Bir insanı öldürdüğün zaman, bir yaşamı çalmış olursun. Karısının elinden bir kocayı, çocuklarından bir babayı almış olursun. Yalan söylediğinde, birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalarsın. Hile yaptığın, birini aldattığın zaman doğruluğu, haklılığı çalmış olursun."

***"Halkımın kendi ülkesini el birliğiyle mahvetme biçimi, göğsümü beklenmedik bir öfkeyle sıkıştırıverdi.

***Geleneklere göre et üçe bölünüyor; biri aileye, biri dostlara, biri de fakirlere. Baba her yıl, etin tamamını yoksullara dağıtıyor. Zenginler yeterince şişman diyor.

https://www.facebook.com/pages/Kitap–Okumak–‰C4‰B0ster–misin/327927040637181.

https://twitter.com/kitap_okumak

www.kitapokumakistermisin.com

 Arka kapaktan :

Muhteşem – Joanna Troloppe 

Emir ve Hasan, Kabil´de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk... Aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emir´le Hasan´ın  dünyaları arasında uçurumlar vardır: Emir, ünlü ve zengin bir işadamının, Hasan ise onun  hizmetkârının oğludur. Üstelik Hasan, orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, Hazaralara mensuptur. 

Çocukların birbirleriyle kesişen  yaşamları ve kaderleri,  çevrelerindeki  dünyanın trajedisini yansıtır. Sovyetler işgali sırasında Emir ve babası ülkeyi terk edip California´ya giderler. Emir böylece geçmişinden kaçtığını düşünür. Her şeye rağmen arkasında bıraktığı Hasan´ın hatırasından kopamaz. 

Uçurtma Avcısı arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedeline ilişkin bir roman. Babalar ve oğullar, babaların oğullarına etkileri, sevgileri, fedakârlıkları ve yalanları... 

Daha önce hiçbir romanda anlatılmamış bir  tarihin perde arkasını yansıtan Uçurtma Avcısı, zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların yok edilişini aşama aşama gözler önüne seriyor. 

Uçurtma Avcısı´nda anlatılan olağanüstü bir  dostluk. Bir insanın diğerini ne kadar sevebileceğinin su gibi akıp giden öyküsü...