KATEGORİLER

Mevlana

Mevlana Kategori: Roman Yazar: Radi Fiş Yayınevi: Yön Dil: Türkçe Sayfa: 243 Sayfa

MEVLANA – Radi Fiş / ROMAN – Biyografi

Mevlana´nın hayatı ve düşünceleri ile ilgili okuduğumuz tarafsız ve akıcı bir eser. Her zaman ki gibi tavsiye üzerine okuduğumuz bu nadide eseri okumanızı öneririz. ´´İyi ki okumuşum´´ diyeceğiniz eserlerden biri olduğu kanaati oluşacağına inanıyoruz.

facebook / Kitapokumak

Kitaptan;

 Seven kadınlar ve analar, başlarına bir şey gelir korkusuyla sevdiklerini ve oğullarını bilinmeyen bir yere atılmaktan alıkoyarlar, ruh güçlerinin olgunlaşmasına, onların bu güce egemen olmasına olanak tanımazlar. Ve bilincin aydınlığından yoksun sevgileriyle, olgunlaşmamış ruhun tüm dünyayı içine doldurmak istercesine uçuşunu destekleyecek yerde, boyunlarına sarılır ve onları evrenin ve insanın birliğinin yüce gizine dokunmaktan alıkoyarak, bencilliğin, alçaklığın uçurumuna çekerler.

Arka kapaktan :

Mevlâna, ünü  Anadolu  topraklarını aşıp tüm  dünyaya  yayılmış bir filozof ve şairdir. Altı kitaplık destanı Mesnevi  dünyanın  pek çok diline çevrilmiştir. O, Yunanistan´dan İran ve Hindistan´a uzanan muazzam bir coğrafyayı kapsayan çok  renkli  bir düşünce  dünyasının  yaratılarını diyalektik biçimde özümsemiş hümanist bir doğulu bilgedir. Ne var ki, yedi yüzyıl boyunca, fikirleri ve şiirlerindeki bu hümanist–isyancı öz, resmi din ideolojilerinin damgasını taşıyan  yorumlarla  gözlerden gizlenmiştir. (...)