KATEGORİLER

Divan

Divan Kategori: Roman Yazar: Irvin Yalom Yayınevi: Ayrıntı Dil: Türkçe Sayfa: 416 Sayfa

Kendini tanımak isteyenler için psikolji bilimi ışığında yazılmış çok güzel bir eser. Kitabın ilk yarısı ağır ilerlemesine rağmen, ikinci yarısından sonra olaylar ve tahlilller çok daha akıcı ve etkileyici bir şekilde ilerlemekte, bitime yaklaşırken çok kalıcı vurgular yapmakta. Bitirdiğinizde iyi ki okumuşum diyeceksiniz. Yazarın bilim insanı olması ve her paragrafında bilimsel titizlik ve dikkatle yazılmış olması eserin edebi yönünün biraz zayıf kalmasına yol açmış gibi görülebilir. Emek isteyen ancak verilen emeğe fazlası ile cevap veren bir eser. Bu kitabı okuyan yazarın ´´Nietzche Ağladığında´´ isimli eserini ya okumuş ya da okuyacaktır kanaatindeyiz.

www.kitapokumakistermisin.com

Arka Kapaktan

 Daha önce yayımladığımız Nietzsche Ağladığında kısa sürede kendi hayranlarını yaratarak bir ´kült´ romana dönüştü. Bunun gibi yoğun metinlerde pekrastlanmayan bir ilgiyle karşılaşarak büyük övgüler aldı. Aynı yazarın hayranlarınıhayal kırıklığına uğratmayacak bir başka romanını sunuyoruz bu kez: Divan.Yine yoğun, şaşırtıcı ve sürükleyici... 

ZAMAN 

Tam bir iletişim bombardımanına maruz kalırken en yakınımıza bile dokunmakta sorunlar yaşadığımız modern zamanlar. Bütün mahremiyet dengelerinin bozulduğu, ´ özel  hayat´ tecavüzcüleri ve teşhircilerle dolu bugünün dünyası. 

MEKÂN 

Psikiyatrist ve hastanın birbirlerine açıldıkları, birbirlerini teslim almaya çalıştıkları, yalan söyledikleri, seviştikleri bir tür mahremiyet koltuğu: Divan.Ya da ´oyun yeri´. 

AKTÖRLER 

Sahicilik ve samimiyet arayanlar. İçi acıyanlar. Dokunma ve konuşma yeteneğiniyitirenler. Kendisiyle yüzleşmeyi beceremeyenler. Tanrı arayanlar. Yalnızlar.Dolandırıcılar. Ve zamanımızın vazgeçilmezleri arasındaki yerlerini giderek sağlamlaştıran psikiyatristler. 

KONU 

Yakınlarımızla yaşayamadığımız mahremiyeti bir kurum olarak paylaşan psikiyatristlerin ne ölçüde sahici ve samimi oldukları. Psikiyatrist ve hastasıarasındaki mahremiyetin sınırları; seksin terapideki (varsa) yeri. Hayal ve hakikatilişkisi. En mahrem sırlarımıza vâkıf olan psikiyatristlerin bu ´mahrem yükler´i taşırken kendi mahremiyetlerindeki dalgalanmalar karşısında nasıl tökezledikleri.Genç bir hekim, Amerikan Psikiyatri Birliği´nin başkanlığını yapmış, şimdi ise hastasıyla cinsel ilişkiye girmekle suçlanan bir meslektaşını sorgulamakla görevlendirilir. Suçlanan psikiyatrist, katı kurallara dayalı hasta–hekim ilişkisinin aşılmasını savunmaktadır: ´Benim tekniğim, her türlü tekniği bir yana bırakmaktır´der. Genç hekimin tüm yaşamını değiştirecek olan bu görüşmeyle birlikte sevgi, hakikat, teori, otorite, benlik, doğruluk, para, statü, kibir, hınç... ve yalan üzerine, ´içeriden anlatılan´ bir yolculuk başlar.