KATEGORİLER

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek Kategori: Psikoloji Yazar: Irvin Yalom Yayınevi: Kabalcı Dil: Türkçe Sayfa: 256 Sayfa

 GÜNEŞE BAKMAK ÖLÜMLE YÜZLEŞMEK – Irvin Yalom / PSİKOLOJİ

İnsan doğasında, doğduğu ilk andan son nefese kadar asla kaybolmayan ´´Ölüm korkusunu´´ , yazar gerek kendi benliği, gerekse danışanları aracılığı ile ulaştığı gözlemler ışığında anlamaya – anlatmaya çalışıyor. Psikolji ilgi alanınız da ise  okumanızı önerebiliriz. Psikoloji ile hiç ilgilenmemiş okurlar için okuması biraz zor olabilir.   www.neokur.com/alintilar/&t=14284&m=gunese–bakmak–olumle–yuzlesmek  ile ilgili çok detaylı yorum ve alıntılar bu değerli eser hakkında daha farklı fikirler verebilir size.

Arka Kapaktan :

Öz–farkındalık büyük bir armağan, hayat kadar değerli bir hazinedir. Bizi insan yapan şeydir. Ama bedeli de çok ağırdır ölümlülük yarası. Varoluşumuz, büyüyüp gelişeceğimiz ve kaçınılmaz bir şekilde ölüp yok olacağımız bilgisiyle gölgelenir.
Ölümlülük düşüncesi tarihin başından beri peşimizi bırakmaz. Dört bin yıl önce Babil kahramanı Gılgamış, arkadaşı Enkidu´nun ölümü üzerine yukarıda alıntıladığım sözleri söylemiştir: "Sen artık karanlıklar içindesin ve beni duyamaz oldun. Ben de öldüğümde Enkidu gibi olmayacak mıyım? Yüreğim umutsuzluk içinde. Ölümden korkuyorum."
Gılgamış hepimiz adına konuşuyor. Onun ölümden korktuğu gibi hepimiz korkarız her erkek, kadın ve çocuk ölümden korkar. Bazılarımız için ölüm korkusu genelleşmiş bir huzursuzluk şeklinde dolaylı olarak kendini gösterir ya da başka bir psikolojik bozukluk kılığına girer; bazılarımız ölümle ilgili açık ve bilinçli bir anksiyete yaşarken, bazılarımız için ölüm korkusu bütün mutluluk ve sevinci engelleyen bir dehşet haline gelir..." Son derece kişisel olan bu kitabını Irvin D. Yalom, ölüm korkusuyla verdiği mücadele sırasında öğrendiklerinden yola çıkarak hazırlamış. Ölümle siz yüzleştiniz mi? Irvin D. Yalom okuyucularına ölümle korkmadan yüzleşmenin yollarını hastalarıyla seanslarında edindiği deneyimler yardımıyla biz okuyucularına aktarıyor.