KATEGORİLER

Değirmen

Değirmen Kategori: Hikaye Yazar: Sebahattin Ali Yayınevi: Y K Y Dil: Türkçe Sayfa: 137 Sayfa

 DEĞİRMEN – Sebahattin Ali / ÖYKÜ

Şiir ve hikâyelerim arasında, yazmış olmaktan utanacağım kadar kötüleri olduğunu biliyorum. Bunların bir kısmının çocuk denecek bir yaşta yazılmış olmaları bence bir mazeret değildir; çünkü bu çeşit bir yazıyı bugün herhangi bir imzanın üstünde görsem, sahibini ıslah olmaz bir zevksizlik ve tam istidatsızlıkla suçlandırmakta tereddüt etmem. Bunların, benim san´at hayatımın gelişmesini göstermesi bakımından, sadece kendim için bir ehemmiyeti vardır ki, bu da onları başkalarına okutmak için bir sebep olamaz.

Buna rağmen bu yeni baskıdan onları çıkaramadım. Çünkü, bir kere okuyucu önüne sermiş olduğum taraflarımı sonradan örtbas etmeye hakkım olmadığı kanaatindeyim; ama böylece belki de eski bir hatayı devam ettirmekten başka bir şey yapmıyorum.

İyiyi kötüden ayırmak külfetini okuyucuya bıraktığım için özür dilerim.

Sebahattin Ali"

Yukarıdaki alıntıda yazarın bizzat samimi bir şekilde ifade ettiği gibi Kürk Mantolu Madonna´dan sonra bu kitap biraz ağır gelebilir.  Sebahattin Ali´nin bütün eserlerini okumak gibi bir iddianız yoksa okunmasa da olur deriz. 

 www.kitapokumakistermisin.com

Arka Kapak

"İşte adaşım, sana seven bir Çingene´nin hikayesi. Çiçeklerin açtığı bir mevsimde, senin kollarına yaslanan ve çiçekler kadar güzel kokan bir vücutla uzak su kenarlarında oturtmak ve öpüşmek, yoruluncaya kadar öpüşmek hoş şeydir... (...) Fakat sevgili bir vücutta bulunmayan bir şeyi kendisinde taşımaya tahammül etmeyerek onu koparıp atabilmek, işte adaşım, yalnız bu sevmektir