KATEGORİLER

Satranç

Satranç Kategori: Hikaye Yazar: Stefan Zweig Yayınevi: Can Dil: Türkçe Sayfa: 76 Sayfa

 SATRANÇ – Stefan Zweig / ÖYKÜ

Usta yazar ve usta bir eser. Elinizden bırakamadan okuyacağınız sıra dışı bir öykü. Tabii temelde Nasyonel Sosyalizmin dünyaya çektirdiği ıstıraplar var ancak bu konu ön plana çıkmadan okuyucuya ben burdayım diyor.

Okunması gereken ve rafta kendine yer bulacak klasik eserlerden biri.

www.kitapokumakistermisin.com

Arka Kapaktan :

Stefan Zweig’ın 1942’de ölümünden birkaç ay önce tamamladığı uzun ve sarsıcı öyküsü Satranç’ı bir solukta okunan kitaplardan… 


New York´tan Buenos Aires´e giden bir yolcu gemisinde yolcular arasında bulunan bir milyoner, dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic´e, ücreti karşılığında, bir parti satranç oynamayı teklif eder. İkisinin oyununu izleyen Avusturyalı bir göçmen, Dr. B., oyun sırasında kendini tutamayıp onlara karışınca şampiyonla karşılaşması önerilir kendisine. Gestapo tarafından bir otel odasına kapatılan ve uzunca bir süreyi bu odada, tek başına ve oyalanarak hiçbir şeyi olmadan geçiren, yalnızca sorgulama için odadan çıkarılan Dr. B., bir gün rastlantıyla eline geçirdiği bir satranç kitabı sayesinde bu oyunun inceliklerini öğrenmiştir. Satranç tahtası ve taşları olmamasına rağmen, önce ekmekten yaptığı satranç taşlarıyla sonra da tümüyle zihninden oynayarak kuramsal bir satranç ustası olup çıkar. Ancak bu tutkusu yüzünden sinir krizine, beyin ateşine yakalanır. Tedavi olur, arkasından da serbest bırakılır. Yirmi yıldır eline satranç taşı almamış olsa da, Dr. B., gemide satranç şampiyonuyla oynadığı oyunu inanılmaz bir biçimde kazanır. Kendini olayın heyecanına kaptırarak maçın rövanşını oynamayı isteyince şaşırtıcı bir son bekler onu. Stefan Zweig´ın büyük bir ustalıkla kaleme aldığı kısa, ama yoğun romanı, ´Satranç´, gerilimli kurgusu, kahramanının ruhsal gelgitlerinin incelikle işlendiği dokusuyla bir solukta okunuyor.