KATEGORİLER

Beyhude Ömrüm

Beyhude Ömrüm Kategori: Hikaye Yazar: Mustafa Kutlu Yayınevi: Dergah Dil: Türkçe Sayfa: 212 Sayfa

BEYHUDE ÖMRÜM – Mustafa Kutlu – ÖYKÜ

Uzun Hikaye´den sonra okumaya fırsat bulduğumuz ikinci kitabı yazarın. Okumamızı öneren ve kitaplığımıza katkıda bulunan kitap okuru dostumuza şükranlarımız sunuyoruz buradan. Bizde okunmasını öneririz.

Kitaptan :"

Pembe–beyaz şeftali çiçekleri, süt köpüğü gibi kabarmış erik, kaysı, vişne, kiraz çiçekleri; sarışın kızılcık çiçekleri yağıyor üstüme, serpiliyor gökten.
Aman Allahım, ne güzel, ne güzel.
Yağsın durmadan, yağsın ve örtsün üstümü bu çiçek kokuları, nerdeyim ben?
Gözlerimde yaş, dilimde dua.
Öldüm ve bir bahçeye gömüldüm." (s. 211)

 

 Anadolu insanının kendince bir kurtuluş çabasının anlatımı bir yana, Anadolu´ya bir bahçe üzerinden gösterilen bağlılığı bu kadar güzel anlatan bir hikâye okumamıştım. Şimdiye kadar sahaflardan, tezgahlardan, eskicilerden, spotçulardan aldım ne alacaksam, birinci ele verdiğim paraya ağır yanarım. Lakin bunu bulursanız kaçırmayın, o kadar güzel.  ... diye başlıyor kitapla ilgili yorumuna http://kitaplardananlamayanadam.blogspot.com/

httpshttp://www.youtube.com/user/KitapOkumak

https://twitter.com/kitap_okumak

httpshttp://www.facebook.com/pages/Kitap–Okumak–‰C4‰B0ster–misin/327927040637181

 Arka Kapaktan :

 Kitapta Kutlu´nun tabiat tutkusu, Anadolu insanının tabiata bakışı ve hayat görüşü ile örtüşmektedir. En derinde ise "fanilik" meselesine değinen metafizik bir boyut vardır. Bu da bir uzun hikâyedir.Beyhude Ömrüm, dış yapısı itibarıyla Türkiye´deki göç olgusundan, köylerin boşalmasından, sosyal bir vakadan bahsediyor. Aslında o bir "tutku" hikâyesidir. Kahramanı kuş uçmaz – kervan geçmez – ot bitmez dağlar başında bir "bahçe" kurmak için çırpınır.