KATEGORİLER

Yalancı İlişkiler

Yalancı İlişkiler Kategori: Hikaye Yazar: Tolstoy Yayınevi: Beyaz Balina Yayınları Dil: Türkçe Sayfa: 247 Sayfa

 YALANCI İLİŞKİLER – Tolstoy / ÖYKÜ 

Tolstoy´a karşı özel bir düşkünlüğümüz olmasına rağmen bu öykü kitabı çok akıcı gelmedi bize.  Öykü de aile kurumu ve sadakat gibi önemli bir konu ele alınımış ancak her nedense yazarın diğer eserlerinde gördüğümüz akıcı üsluba bu öykü de bulamadık.  www.birazoku.com/yalanci-iliskiler de öyküden kısa bir alıntı okuyabilirsiniz.

www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/  www.youtube.com/watch

 

Kitaptan : ***  Siz gençsiniz , bense değilim, siz oyun oynamak istiyorsunuz, fakat bana başka şeyler gerekli, ne olur benimle oyun oynamayın, yoksa size inanırım, bu benim için kötü, sizin içinde ayıp olur.

***   Seni de dünyama almak veya senin dünyana katılmak istiyorum.

***   Neden mi? Çünkü insanoğlu bu dünyaya iyilik etmek üzere gönderilmiştir.

 

Arka Kapaktan :

Maria hayatının baharında annesini kaybetmiştir. Henüz on yedi yaşındadır. Karşısına babasının arkadaşı Sergey Mihayloviç çıkar. Genç kız kendisinden oldukça büyük olan bu adama tutulur ve çok geçmeden evlenirler.

Ama evlilik hiç de genç kadının hayal ettiği gibi gitmez. Başlangıçta iyi giden ilişki bir balo yüzünden bozulur. Mariya acı gerçeklerle yüz yüze kalır, ruhu sıkıntıların pençesindedir. Bu arada karşısına çıkan, Mariya´nın deyimiyle "Onu yasak zevklerin uçurumuna sürüklemeye çalışan," bir Fransız markisi genç kadının, kadınlık duygularını tekrar canlandırı. Bundan sonrası sıkıntı, acı, işkencedir. Yalancı ilişkiler romanı gerçekle hayallerin mücadelesinin bir canlı örneği niteliğindedir. Onda aşırı tutkunun insanları nereye sürükleyebileceğini görecek, içe ba
kış yöntemiyle burun buruna geleceksiniz. Özveri denen kavramı özümseyeceksiniz.