KATEGORİLER

Sarı Sıcak

Sarı Sıcak Kategori: Hikaye Yazar: Yaşar Kemal Yayınevi: Y K Y Dil: Türkçe Sayfa: 233 Sayfa

SARI SICAK / Yaşar Kemal – ÖYKÜ

Çukurova insanının doğa, devlet ve birbirlerine karşı verdikleri mücadelelerin hikayeleri. yazarın diğer kitapları kadar akıcı bulamayabilirsiniz. Yine de okunması gereken bir yazar ve okunması gereken bir öykü kitabı ´´Sarı Sıcak´´.  arsivblog.blogspot.com.tr/2013/04/sari-sicak-yasar-kemal-sari-sicak-kitap.html linkinde kitapla ilgili yapılmış bir değerlendirmeyi okumanızda yarar olacaktır.

Kitaptan : ***Eğer bir insanda azıcık insanlık varsa yalan söylemez. Dedikodu yapmaz. Dedikoduyla bir insanı vurmak, küçültmek insanlıktan çıkmış, bozulmuş, çürümüş, elinden hiçbir şey gelmeyen, elinden hiçbir şey gelmediğini kabul edecek kadar düşkünleşmiş bir insanın kârıdır. Bu duruma gelmiş bir insanı karşına almak onun durumuna düşmek olur.

 

www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/         http://www.youtube.com/user/KitapOkuma  https://twitter.com/kitap_okumak 

Arka Kapaktan :

 Sarı Sıcak Anadolu halkının yokluğa, açlığa, unutul–muşluğa karşı verdiği insanüstü mücadelenin hikayesidir. Pisliğin, sıcağın, sefaletin ortasında bir avuç insanın hayatla aralarındaki ince bağa sımsıkı sarılışlarının ve hayatta kalma çabalarının dramı yirmi iki hikayede dile getirilir.

 

“Kemal’in  yazım stili yalın ve çarpıcı; köylülerin ağzından bütün insanlık adına konuşuyor.”
Publisher’s Weekly, (A.B.D.)

“Korkunç bir duyarlık ve acımasız bir şiir...”
Observer, (İngiltere)

“Sadelik ve dürüstlükle anlatılan bu öyküler insanın belleğine kazınıyor.”
The Milwaukee Journal, (A.B.D.)

“Yoksulluk, boş inanlar, sinekler, toz, ölümüne çalışma, uçsuz bucaksızlık, bitkinlik, yabanlık, yılmazlık.(...) Çaresizlikten doğan acıma ve duyarlığın evrensel boyutları.”
The Guardian, (İngiltere)

“Köylülerin sefaletini ve sosyal eşitsizliği dile getiren kitaplarıyla Yaşar Kemal, Türkiye’deki son üç kuşağı en derinden etkileyen yazar.”
Neue Zürcher Zeitung, (İsviçre)