KATEGORİLER

Sokrates´in Savunması

Sokrates´in Savunması Kategori: Felsefe Din Yazar: Platon Yayınevi: Yayınevi Yok Dil: Türkçe Sayfa: 96 Sayfa

 SOKRATES´in SAVUNMASI - Platon / FELSEFE

Sıkılmadan okuyabileceğiniz , asırlar boyu yaşayan bir eser. Okunmaması eksiklik denebilir. omuryapici.wix.com/literature-blog#!Sokratesin-Savunmas%C4%B1-Platon/cu6k/56bb4abb0cf2dc1600ecc25a ,  umutilhan.com/yazilar/152/sokratesin-savunmasi-ozet-ve-yorumu.aspx veya blog.milliyet.com.tr/socrates-in-savunma-ma-si/Blog/ adreslerinde farklı ve detaylı değerlendirmelere göz atabilirsiniz.

www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/                    www.youtube.com/user/KitapOkumak/videos

Kitaptan:***Artık ayrılmak zamanı geldi, yolumuza gidelim: Ben ölmeye, siz yaşamaya.
Hangisi daha iyi?
Bunu Tanrı’dan başka kimse bilemez.

***´Güçlük, dostlarım, ölümden kaçınmak değil, ama haksızlıktan kaçınmaktır; çünkü o ölümden daha hızlı koşar. Sizin istediğiniz gibi konuşup yaşamaktansa, kendim gibi konuşup ölmeyi yeğlerim.

***Paraya, şana, onura bunca önem verirken, nasıl olur da usa, doğruya hiç durmadan yükseltilmesi gereken cana, ruha bunca az önem verirsin, sıkılmaz mısın bundan, yüzün kızarmaz mı?

Arka Kapaktan:

Sokrates toplumun ahlaki değerlerine başkaldırdığı, halkı isyana teşvik ettiği ve devleti buhrana sürüklediği gerekçeleriye M. Ö. 399 yılında Atinalı Meletos, Anytos ve Lykon tarafından hakim karşısına çıkarıldı. Onun hakkındaki tüm suçlamalar, ünlü düşünürün dinden çıkmak olabileceğine dairdi fakat Sokrates, o dönemdeki dini kurulların bütününü eksiksiz olarak uyguladığı için bu iddiayı kanıtlamak çok güçtü. Meletos, Anytos ve Lykon´a göre Sokrates dinden çıkmakla kalmamış gençleri ahlaksızlığa teşvik etmek ve onları baştan çıkarmak gibi uğraşlarda vermişti. Bu ciddi suçlamalar, aslında bir kesimin Sokrates´e karşı duyduğu derin öfkenin sonucuydu.