KATEGORİLER

İtiraflarım

İtiraflarım Kategori: Felsefe Din Yazar: Tolstoy Yayınevi: Antik Kitap Dil: Türkçe Sayfa: 122 Sayfa

 İTİRAFLARIM – Tolstoy / Felsefe – Otobiyografi

Adı üzerinde; büyük yazarın kendi iç dünyasına ve hayata yönelik kişisel duygu ve düşüncelerini paylaştığı bir eser. Felsefi temelli bir otobiyografi olan eserden Kroyçer Sonat veya insan ne ile yaşar? isimli eserlerindeki akıcılığı beklemek yanlış olur. Sayflar biraz ağır ilerlese de okunması ve üzerinde emek verilmesi gereken bir eser. Okunması ve kütüphaneye konması bizim tercihimiz oldu, size de öneririz.

Kitap Kategorisi : ÜÇ YILDIZ

www.kitapokumakistermisin.com

Yazar :

28 Ağustos 1828 tarihinde, Moskova´nın güneyinde, asil bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gözlerini açtı. Tolstoy, çocukluk yıllarında ağabeyi Nikolay´ın etkisinde kalmış, gençliğe geçiş döneminde Rousseau´yu okumuş ve gençliğinde önce doğu dillerini öğrenmiş ve sonra tahsiline başlamıştır. İtiraflarım (İspoved) adlı bu eser bütün yaşadıklarının bir özeti gibidir. Tolstoy kendisini ve Allah´ı arayış macerası bütün ömrüne tekabül etmektedir. Ömrü boyunca anlaşılmadı. Etrafındakiler onu anlamadı. Karısı bile 82 yaşındaki bu ihtiyarı anlamadı. Yağışlı bir gecede evden kaçtı. Fakat yolda hastalandı. Yola devam edemedi. 7 Kasım 1910´da mütevazi bir tren istasyonunda hayata gözlerini yumdu. ünlü eserleri: Savaş ve Barış, Anna Karenina, İnancım Neden İbarettir, Sa

Arka Kapaktan :

“Ölmeye ve dirilmeye dair yüzlerce olay hatırladım. Gördüm ki ben yalnızca Tanrı’ya inandığımda yaşıyordum. Tanrı’yı düşünmem yetiyordu, o zaman hemen diriliyordum. O’nu unuttuğum, O’na inanmadığım zamanlarda ise, yaşam da yok oluyordu. Yaşamın bu diriliş ve ölümleri neydi? Tanrı’nın varlığına inancı kaybettiğimde, sanki yaşamla ilgili bağlarım da kopuyordu. Tanrı’yı bulmak konusunda az da olsa umudum olmasa, yaşamıma çoktan son verirdim. Fakat yayordum. O’nu hissettiğim ve O’nu aradığım zaman yaşıyordum. Öyleyse,O vardır. O, O’nsuz yaşanmayan şeydir.” 

Hıristiyanlığın; hayatın varlığı ve anlamına tatmin edici bir cevap verememesi karşısında, geleneksel Ortodoks Hıristiyanlığına olan inancını kaybeden Tolstoy, İtiraflarım´da hayatın ne olduğunu, neden ve nasıl yaşanabileceğini ve ölümü seçmenin en doğru yol olup olmadığını sorgular.