KATEGORİLER

Hüzün Hastalığı

Hüzün Hastalığı Kategori: Deneme Yazar: Kemal Sayar Yayınevi: Timaş Dil: Türkçe Sayfa: 176 Sayfa

HÜZÜN HASTALIĞI - Kemal Sayar / DENEME

Yazarı tanıyan ve sevenler zaten okumuşlardır muhtemelen. ´´Kendini Tanıma´´ yolculuğunda okuyacak bir şeyler arayanlara öncelikle öneririz. Yazarın psikiyatrı çalışmalarından elde ettiği deneyimlerle bezenmiş zaman ayırmaya değecek güzel bir kitap. Deneme tarzı ilginizi çekmiyorsa daha sonraları okumayı tercih edebilirsiniz. 

 beyazkitaplik.blogspot.com.tr/2012/10/huzun-hastalg-kemal-sayar.html veya tadinadoyamadim.blogspot.com.tr/2009/02/portakalli-kelebek-kurabiyehuzun.html  kitabı okumuş bloggırların detaylı değerlendirmelerine bakmayı tercih edebilirsiniz.

www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/  www.youtube.com/watch

Kitaptan:***Endişeyi bertaraf etmek için ne denli güçlü olduğumuzu göstermek zorundaydık ve bunun da çok kestirme yolu var: Sahip olmak. Hem de, olabildiğince çok şeye sahip olmak. Sahip olarak içimizdeki yurtsuzluğa bir şifa bulabilirdik.

***Hayat çözülmesi gereken bir sorun değildir. Her gün olabildiğince akıllıca, olabildiğince bütün ve olabildiğince duyarlılıkla yaşanması gereken bir şeydir hayat. Katlanmamız gereken bir şeydir. Onun çözümü yoktur.

***Konuşan, yazan ve karşı çıkan insanlara ihtiyacımız var. Kendi nefislerinde Babil Kuleleri dikenlere, bütün sesleri susturup kendi sesini ilahi bir avaz gibi sunanlara karşı çıkacak insanlar ihtiyacımız var.
Bir gün dilimizin dolanmasını istemiyorsak, şimdi güzel sözler söylemeye başlamalıyız.

***Konuşan, yazan ve karşı çıkan insanlara ihtiyacımız var. Kendi nefislerinde Babil Kuleleri dikenlere, bütün sesleri susturup kendi sesini ilahi bir avaz gibi sunanlara karşı çıkacak insanlar ihtiyacımız var.
Bir gün dilimizin dolanmasını istemiyorsak, şimdi güzel sözler söylemeye başlamalıyız...

***Bu ülke için söyleyecek bir sözünüz vardır ve o da şudur: Ülkeniz iyi yönetilmemektedir. Bu ülkenin insanları zalim bir devlet aygıtının pençesinde inlemektedirler. İşte, adına depresyon denilen ruhsal çökkünlük durumu, insanların artık ümit edecek bir şeyleri kalmadığında ve çaresizlik duygusu sessiz çoğunluğu iyiden iyiye sardığında bir salgın halini almaktadır.

***Kasılan,şişinen,böbürlenen Türkiye,hastalıklı bir narsizmin kucağında,aynalardan güzelliğinin onaylanmasını bekliyor.

Arka Kapaktan:

Kemal Sayar, psikiyatri denilince Türkiye´de akla gelen ilk isimlerden. Ama aynı zamanda, psikiyatrinin hakim paradigmalarına eleştirel bir gözle bakabilmeyi de başaran bir isim. Ve bir şair. ´Hüzün Hastalığı´, Kemal Sayar´ın ilk deneme kitabı. Kitapta yer alan denemeler, onun mesleki birikimini göstermekle kalmıyor; Kemal Sayar´ın hayata dair okumalarının psikiyatrinin hududunu aşan boyutu, dahası hayata bir şair duyarlılığıyla bakabilmenin getirdiği incelik ve derinlik bu denemelerde kendini açıkça belli ediyor.

Güncelliğini yitirmeyen konuları incelikli bir üslupla sunan ´Hüzün Hastalığı´ insan olmanın ayrılmaz bir parçası olan hüznü şiirsel bir dille anlatan eşsiz bir kitap.