KATEGORİLER

Kırdığımız Oyuncaklar

Kırdığımız Oyuncaklar Kategori: Deneme Yazar: Sunay Akın Yayınevi: Çınar Dil: Türkçe Sayfa: 191 Sayfa

KIRDIĞIMIZ OYUNCAKLAR – Sunay Akın / DENEME

Kırdığımız Oyuncaklar, Sunay Akın´ın ilk basımı 2003 yılında, 21. basımı 2007 yılında yapılan ve Çınar Yayınları tarafından yayımlanan kitabı. Yazar, kitabında tam 40 adet farklı bölümle oyuncakları ve oyuncak kültürünü, etkilerini kendi has öyküleme üslubuyla okuyucuya aktarıyor.

erguvanlar.blogcu.com/kirdigimiz–oyuncaklar–sunay–akin/5094433 Kitap ile ilgili daha detay bir okur yorumu ve yazar ile yapılmış bir söyleşi okuyabilirsiniz.

Arka Kapaktan :

 Yoksul olsa da bir yığın oyuncak yapardı babası, Hans Christian Andersen’e. Ayakkabı tamircisi olan babasının hünerli ellerinden çıkan bez kuklalar ve onları oynattığı sahne, Danimarkalı ünlü yazarın çocukluğunda en çok sevdiği oyuncaklar olur. Andersen, kendisini 1841 yılında İstanbul’a taşıyan geminin küpeştesinde “Züleyha” adlı altı yaşındaki bir kız çocuğuyla ahbaplık kurmayı başarır. Evet, bu bir başarıdır; çünkü Türk çocukları yabancılarla muhatap olmamaları konusunda sıkı tembihlidirler. Ama Andersen, dizlerine bile oturtur Züleyha’yı. Bu dostluğun başlangıcı ise bir oyuncaktır: “Bana oyuncağını gösterdi, her iki kulağının arkasında minicik birer kuş bulunan at biçimindeki bir su testisiydi bu; Türkçe konuşabilsem hemen bu oyuncağa dair bir masal uydurup anlatırdım ona.”